O uważności oddechu – 5 inspirujących cytatów

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy, Praktyka, Wszystkie wpisy, mindfulness oddechu
08. 18. 2018.

Oddech jest zawsze tu i teraz. Oddychamy z chwili na chwilę. Nie możemy zostawić go na później, nie możemy o nim zapomnieć. Oddech jest zawsze z nami i może być jedną z dróg do pełniejszego bycia w “tu i teraz”.  Nie musimy go zmieniać, nie musimy sprawiać, żeby był jakiś. Na samym początku, tym czego potrzebujemy to jego świadomość. Może zabrzmi to odrobinę górnolotnie, ale im większą mamy świadomość oddechu, tym bardziej jesteśmy świadomi w swoim codziennym życiu.  Oddech może nam pomóc wyjść z naszego autopilota, zauważyć nasze automatyzmy w myśleniu lub wejść w większy kontakt z naszymi emocjami

O oddechu już pisaliśmy parę razy na przestrzeni tego bloga, ale tym razem chcielibyśmy przestawić Ci 5 inspirujących cytatów o uważności oddechu. Tym co zaciekawiło mnie podczas przygotowywania tego postu, jest to, że tak naprawdę wszystkie te cytaty są do siebie dość podobne. I nie ma w tym nic dziwnego. Ciężko napisać tu coś nowego.

Uważność zaczyna się od oddechu  (choć wcale nie kończy się na nim) i praca nad jego świadomością polega na ciągłym wracaniu do niego, jako do najbardziej czułego barometru, który mówi co się z nami dzieje. Możemy zgubić z nim kontakt podczas medytacji, możemy zgubić z nim kontakt przez jakąś część naszego życia, nigdy nie jest jednak za późno, by do niego wrócić…

Oddech odgrywa niezwykle ważną rolę w medytacji i zdrowieniu. Oddychanie to niewiarygodnie silny sojusznik i nauczyciel w pracy nad medytacją. […] Teoretycznie moglibyśmy się skupić na biciu serca zamiast na oddychaniu, ale oddech łatwiej obserwować. Jest on dla nas tym cenniejszy, że jest procesem rytmicznym i stale się zmienia. Skupiając się na oddechu podczas medytacji, uczymy się od samego początku jak przyzwyczajać się do zmian. Dostrzegamy, że musimy być elastyczni. Będziemy zwracać uwagę na proces, który jest nie tylko cykliczny i trwały, ale jednocześnie reaguje na nasze stany emocjonalne, zmieniając swój rytm.

Jon Kabat-Zinn “Życie. Piękna katastrofa”

Oddech Cię nie potrzebuje. Sam oddycha. Gdybyś to ty musiał pamiętać o oddychaniu, zapomniałbyś o tym już dawno temu. Tak więc wczucie się we własny oddech może stać się ważnym antidotum na naturalną skłonność do żywienia przekonania “muszę mieć kontrolę”. Obecność w procesie własnego oddychania, przypomina człowiekowi, że u podstaw jego bycia dzieje się coś, co w bardzo małym stopniu, zależy od tego kim się jest, lub co chce się osiągnąć

Mark Williams, Danny Penman, “Mindfulness. Trening uważności.”

Skup się na wrażeniach płynących z czubka nosa, zamiast na podnoszeniu i opadaniu brzucha. Możesz skoncentrować się na subtelnych odczuciach na końcu nosa podczas wdechu i wydechu. Być może zauważysz, że powietrze jest raczej chłodne, kiedy wchodzi do dziurek w nosie i raczej ciepłe kiedy z nich wychodzi. czasem koncentracja na oddechu w tym miejscu jest bardzo trudna – doznania są bardzo delikatne, a umysł łatwo się rozprasza. Lepiej wtedy skupić się na doznaniach z brzucha. Innym razem rzucenie wyzwania umysłowi, aby dostroił się do tych bardzo subtelnych doznań, może prowadzić do większej koncentracji.

Ronald D. Siegel, “Uważność. trening pokonywania codziennych trudności”

Medytacja w pozycji siedzącej, często rozpoczyna się od uważności oddechu. Będąc świadomym zmieniających się  właściwości oddechu, możesz się wiele nauczyć na temat natury nietrwałości. Tak jak fale oceanu, przypływają i odpływają, tak oddech jest w nieustannym procesie zmiany, przychodzi i odchodzi. proste bycie ze swoim oddechem w trakcie praktykowania uważności pozwala bezpośrednio doświadczyć charakteru własnego doświadczenia i pomaga otworzyć się na to by płynąć z życiem z mniejszą pazernością i awersją, a z większym poczuciem przestrzeni i wolności

Elisha Goldstein, Bob Stahl; “Uważność. Trening redukcji stresu metodą Mindfulness”

Oddech może stać się czułym radarem reagującym na Twoje emocje. Wszystkie uczucia znajdują odzwierciedlenie w oddechu. Jeśli nauczysz się skupiać na nim, jednocześnie zwracając uwagę na to się dzieje z twoimi emocjami, może działać jak wrażliwy system wczesnego ostrzegania

Danny Penman, “Mindfulness.Droga do kreatywności”

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, trener oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Cierpliwość. Postawy i podstawy uważności.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
cierpliwość_w_medytacji 03. 10. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Mindfulness Inside w Polskim Radiu

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
01. 18. 2023.

W ostatnich miesiącach Kuba miał przyjemność gościć w Czwartym Programie Polskiego Radia. Linki do audycji poniżej. ...

Czytaj dalej

Mindfulness w związku – recenzja książki

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
mindfulness w zwiazku 01. 16. 2023.

„Głównym celem książki, jest zainspirowanie do pracy nad intencjonalnością w małżeństwie lub związku pozamałżeńskim oraz...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

PORANEK Z MINDFULNESS – WARSZAWA

15 KWIETNIA 10:00 – 12:00

Poranek z uważnością to nasze cykliczne spotkanie, podczas którego praktykujemy uważność. Nie ma tutaj cześci wykładowej i całe dwie godziny przeznaczone są tylko na praktykę prowadzonych praktyk Mindfulness.

Poranek z uważnością to nasze cykliczne spotkanie, podczas którego praktykujemy uważność. Nie ma tutaj cześci wykładowej i całe dwie godziny przeznaczone są tylko na praktykę prowadzonych praktyk Mindfulness.

Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

8 MAJA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

OTWARTA PRAKTYKA UWAŻNOŚCI (ON-LINE)

10 MAJA 20:00 – 20:30
Zapraszamy Cię do wspólnej praktyki w każdą środę o godz. 20:00. Spotkanie jest otwarte i darmowe dla osób po kursach, osób bez jakiegokolwiek doświadczenia medytacyjnego, oraz wszystkich zainteresowanych poznaniem czym jest uważność.
Zapisz się