Więcej odpowiedzi -
mniej reakcji, mniej stresu -
więcej obecności

Co to jest Mindfulness?

Mindfulness, tłumaczony na język polski jako ‘uważność’ lub ‘uważna obecność’, jest szczególnym sposobem kierowania uwagi w chwili obecnej na nas samych, innych oraz świat wokół. Jest umiejętnością, którą można rozwijać za pomocą różnych technik, między innymi medytacji lub jogi.

Badania pokazują, że bycie bardziej świadomym emocji i myśli pomaga lepiej sobie z nimi radzić. Rozwijanie uważności pozwala na głębsze poznanie swoich nawykowych wzorców myślenia, odczuwania i działania.

Sygnet

Praktykowanie Mindfulness pomaga zmniejszyć negatywne fizyczne i psychiczne efekty stresu, a także rozwija efektywniejsze sposoby na stresujące doświadczenia.

Utrzymywanie pełniejszej uwagi / koncentracji wspiera bycie bardziej obecnym we wszystkich sytuacjach, poprawia relacje i komunikację z innymi.

Mindfulness korzyści

Umysł

 • Zmniejszenie negatywnych fizycznych i psychicznych efektów stresu. Ułatwienie przejścia w świadomy sposób z poziomu napięcia na poziom relaksacji, który wpływa na zdrowie i czynności umysłowe. Dodatkowo pozytywny wpływ na obniżenie poziomu hormonu stresu kortyzolu.
Redukcja
  stresu

  Zmniejszenie negatywnych fizycznych i psychicznych efektów stresu. Ułatwienie przejścia w świadomy sposób z poziomu napięcia na poziom relaksacji, który wpływa na zdrowie i czynności umysłowe. Dodatkowo pozytywny wpływ na obniżenie poziomu hormonu stresu kortyzolu.

 • Zmniejszenie rozproszenia oraz poprawa pamięci i umiejętności skupienia uwagi. Pogłębienie umiejętności filtrowania informacji oraz eliminacji niepotrzebnych bodźców z zewnątrz. Rozwijanie zmysłu samoobserwacji, który pomaga lepiej reagować na sytuacje stresowe.
Lepsza
  koncentracja

  Zmniejszenie rozproszenia oraz poprawa pamięci i umiejętności skupienia uwagi. Pogłębienie umiejętności filtrowania informacji oraz eliminacji niepotrzebnych bodźców z zewnątrz. Rozwijanie zmysłu samoobserwacji, który pomaga lepiej reagować na sytuacje stresowe.

 • Zmiany w obszarach mózgu biorących udział w procesie uczenia się i zapamiętywania, oraz związanych z emocjami i empatią.
Zwiększenie eq
  i empatii

  Zmiany w obszarach mózgu biorących udział w procesie uczenia się i zapamiętywania, oraz związanych z emocjami i empatią.

 • Zwiększenie uważności na potrzeby innych oraz bardziej uważne i empatyczne słuchanie. Zwiększona samoświadomość pozwala na większy kontakt z własnymi emocjami, co pozwala uniknąć lawirowania pomiędzy konfrontacją a "ucieczką w ciszę". Lepsza komunikacja
  w zespole

  Zwiększenie uważności na potrzeby innych oraz bardziej uważne i empatyczne słuchanie. Zwiększona samoświadomość pozwala na większy kontakt z własnymi emocjami, co pozwala uniknąć lawirowania pomiędzy konfrontacją a "ucieczką w ciszę".

 • Praktyka Mindfulness przez zmniejszenie stresu oraz uzyskanie dystansu do myśli wpływa pozytywnie na umiejętność nieszablonowego myślenia, oraz szukania nowych rozwiązań.
Większa
  kreatywność

  Praktyka Mindfulness przez zmniejszenie stresu oraz uzyskanie dystansu do myśli wpływa pozytywnie na umiejętność nieszablonowego myślenia, oraz szukania nowych rozwiązań.

 • Może być skutecznym środkiem zapobiegającym depresji i wypaleniu zawodowemu. Pozwala on poznać i wdrożyć metody rozpoznawania myśli oraz odczuć, które mogą prowadzić do stanów depresyjnych. Prewencja
  depresji

  Może być skutecznym środkiem zapobiegającym depresji i wypaleniu zawodowemu. Pozwala on poznać i wdrożyć metody rozpoznawania myśli oraz odczuć, które mogą prowadzić do stanów depresyjnych.

Ciało

 • Praktykowanie uważności zwiększa wydajność układu immunologicznego w walce z chorobami i infekcjami. Wpływa dodatnio na zmniejszenie czasu rekonwalescencji.
Zwiększenie
  odporności

  Praktykowanie uważności zwiększa wydajność układu immunologicznego w walce z chorobami i infekcjami. Wpływa dodatnio na zmniejszenie czasu rekonwalescencji.

 • Praktyka uważności wpływa pozytywnie na serce i układ krwionośny poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Mindfulness obniża ryzyko zachorowania na nadciśnienie oraz na choroby krążenia, a w przypadku ich wystąpienia łagodzi ich przebieg. Regulacja
  ciśnienia krwi

  Praktyka uważności wpływa pozytywnie na serce i układ krwionośny poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Mindfulness obniża ryzyko zachorowania na nadciśnienie oraz na choroby krążenia, a w przypadku ich wystąpienia łagodzi ich przebieg.

 • Praktykujący Mindfulness, poprzez zwiększony dystans do myśli oraz mniejszy poziom stresu, potrafią szybciej zasypiać, oraz mają mniejsze problemy z bezsennością.
Łatwiejsze
  zasypianie

  Praktykujący Mindfulness, poprzez zwiększony dystans do myśli oraz mniejszy poziom stresu, potrafią szybciej zasypiać, oraz mają mniejsze problemy z bezsennością.

 • Redukuje lub zmniejsza poziom dolegliwości o charakterze psychosomatycznym, wywołanych przez stres. W przypadku bólów o charakterze chronicznym, może wpływać na zmniejszenie poziomu bólu odczuwanego.
MNIEJ BÓLÓW
  PSYCHOMATYCZNYCH

  Redukuje lub zmniejsza poziom dolegliwości o charakterze psychosomatycznym, wywołanych przez stres. W przypadku bólów o charakterze chronicznym, może wpływać na zmniejszenie poziomu bólu odczuwanego.

 • Praktyka uważności wpływa pozytywnie na serce i układ krwionośny poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Mindfulness obniża ryzyko zachorowania na nadciśnienie oraz na choroby krążenia, a w przypadku ich wystąpienia łagodzi ich przebieg.
ZMNIEJSZA RYZYKO
  CHORÓB SERCA

  Praktyka uważności wpływa pozytywnie na serce i układ krwionośny poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Mindfulness obniża ryzyko zachorowania na nadciśnienie oraz na choroby krążenia, a w przypadku ich wystąpienia łagodzi ich przebieg.

 • Zwiększona uważność na ciało i jego potrzeby wpływa na lepszą kondycję psychofizyczną, zmniejsza ryzyko otyłości, dolegliwości psychosomatycznych oraz zaburzeń psychicznych.
ZWIĘKSZA
  ŚWIADOMOŚĆ
  CIAŁA

  Zwiększona uważność na ciało i jego potrzeby wpływa na lepszą kondycję psychofizyczną, zmniejsza ryzyko otyłości, dolegliwości psychosomatycznych oraz zaburzeń psychicznych.

Mindfulness badania

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

2 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

11 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się