Indywidualne sesje Mindfulness – najcześciej zadawane pytania

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najczęściej zadawane pytania, Wszystkie wpisy, indywidualne sesje uważność
08. 18. 2016.

W Mindfulness Inside oferujemy naszym klientom możliwość wzięcia udziału w otwartych lub zamkniętych kursach Mindfulness. W kontekście kursów otwartych, są to najczęściej treningi MBSR. W przypadku kursów zamkniętych, są to programy tworzone zgodnie z potrzebami uczestników, z którymi będziemy pracować.

Coraz częściej zdarza się również, że pracujemy z naszymi klientami indywidualnie. W związku z tym, że pytania dotyczące indywidualnych sesji są bardzo często podobne do siebie, pozwoliliśmy sobie przygotować dla Was zestawienie najczęściej zadawanych pytań, podobne do tego jakie kiedyś zrobiliśmy dla kursu MBSR.

Kiedy rozważyć sesje indywidualne?

Zwykle wszystkim naszym klientom rekomendujemy spotkania grupowe. Zdarza się jednak, że z powodu czasu i logistyki, są one nieosiągalne dla niektórych osób. W takiej sytuacji rekomendujemy późniejszy powrót do nas, innego nauczyciela Mindfulness lub spotkania indywidualne.

Jak wygląda format spotkań?

Zwykle rozmawiamy o tym na pierwszym bezpłatnym spotkaniu, zanim zaczniemy pracę. Możemy pracować w sposób podobny jak na ośmiotygodniowym kursie MBSR i wtedy kurs składa się z ośmiu spotkań. Inną opcja są spotkania dedykowane konkretnemu obszarowi uważności, który jest dla Ciebie szczególnie ważny lub interesujący w danym momencie.

Jeśli nie wiesz jeszcze, czy jesteś zdecydowany rozpocząć swoje spotkanie z Mindfulness, zawsze możesz się umówić na jedną lub dwie sesje wprowadzające. Niezależnie od formatu, w każdej chwili możesz go zmienić i zmniejszyć lub zwiększyć ilość sesji.

Jaka długo trwają spotkania?

Spotkania trwają 90 minut.

Gdzie odbywają się spotkania?

Spotkania odbywają się w naszym miejscu na ulicy Elektoralnej 13/120 w Warszawie.

Kto prowadzi sesje indywidualne?

W Warszawie sesje prowadzi Sylwia Plich i Jakub Babij.

Nasze certyfikaty zdobyliśmy w toku nauczania w Mindful Academy z siedzibą w Hiszpanii.  Tutaj możesz o nas przeczytać więcej tutaj. Jesteśmy członkami Polskiego Towarzystwa Mindfulness oraz pracujemy pod superwizją Philipa “Bodhina” Woodwarda. W swojej pracy bazujemy na standardach etycznych wytyczonych przez UK Network for Mindfulness – Based Teachers.

Jak często odbywają się spotkania?

Preferujemy spotkania co tydzień. Jeśli nie jest to możliwe, rekomendujemy, żeby odstęp pomiędzy poszczególnymi spotkaniami nie wynosił więcej niż dwa tygodnie.

W jakich godzinach odbywają się sesje?

Ustalamy to indywidualnie. Zwykle preferujemy stałą godzinę, ale zdarza nam się też ustalać terminy z sesji na sesję.

Byłam/ byłem na paru spotkaniach indywidualnych u Was. Co dalej?

Jeśli chcesz możesz wziąć udział w naszym ośmiotygodniowym kursie MBSR z 20 % zniżką lub zapisać się na kurs do innego nauczyciela. Inną opcja jest wzięcie udziału w osobnym treningu lub odosobnieniu poświęconemu konkretnemu wybranemu obszarowi Mindfulness, który chcesz zgłębiać. Szczęśliwie ilość takich kursów, wciąż rośnie.

Czy sesje Mindfulness to sesje relaksacji?

Nie. Mindfulness nie równa się relaksacja. Poczucie relaksu oraz łatwość przechodzenia do stanu relaksu, może się pojawić jako efekt kursu, ale nie jest głównym celem sesji. Podczas treningu Mindfulness nie uczymy treningu autogennego Schultza czy metody Jacobsona.

Czy powinienem/powinnam przeczytać jakieś książki przed pierwszym spotkaniem

Nie. Nie jest to konieczne. Podczas trwania spotkań, czasem nawet rekomendujemy, aby wstrzymać się od czytania i raczej skoncentrować się na doświadczaniu. Jeśli będziesz chciała/ chciał coś przeczytać później – mamy dla Ciebie  spis lektur. Dobrego czytania.

Słyszałam/em, że Mindfulness ma coś wspólnego z medytacją. Obawiam, się czy nie stoi w sprzeczności z moją religią. 

Na praktyki uważności składają się zarówno praktyki formalne, jak i praktyki nieformalne (jedzenie, picie, jazda samochodem, etc). Praktyki uważności wykonywane w ramach naszego spotkania nie mają nic wspólnego z żadną tradycją religijną i mogą być praktykowane i wykonywane przez każdego. Wśród nauczycieli i praktyków uważności znajdują się reprezentanci wszystkich religii, agnostycy i ateiści.
Mindfulness czerpie z wielu lat doświadczeń i badań z obszaru psychologii, medycyny oraz neurologii. W oryginale wiele technik z obszaru Mindfulness zostało zaczerpniętych z buddyzmu, ale wiele lat badań i doświadczeń nadały mu świecką formę wolną od naleciałości religijnych.

Co jest lepsze – spotkania indywidualne czy trening z grupą?

Jeśli jest taka możliwość zawsze rekomendujemy wzięcie udziału w standardowym ośmiotygodniowym kursie redukcji stresu (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction) lub innym oferowanym w formie grupowej. Wymiana informacji, słuchanie innych daje możliwość poznania uważności z bardzo szerokiej perspektywy. W niektórych przypadkach, gdy czas, logistyka lub inne względy nie pozwalają na format grupowy, można pomyśleć o spotkaniach indywidualnych.

Czy trening Mindfulness ma coś wspólnego z psychoterapią?

Trening uważności nie jest psychoterapią. Podczas treningu nie pytamy naszych uczestników o sytuacje z ich życia prywatnego, dzieciństwo, etc. Więcej czym “Mindfulness nie jest”, możesz przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych postów.

Czy prowadzicie sesje Mindfulness dla par?

Jak najbardziej tak. Sesje Mindfulness dla par to wspaniały sposób na głębsze poznanie siebie, oraz partnera/ partnerki oraz bycie bardziej uważnym i obecnym we wzajemnym kontakcie.

Jeśli są jakieś pytania, które według Ciebie powinny się tu znaleźć, daj nam znać w komentarzach, napisz do nas lub po prostu zadzwoń. Do usłyszenia !

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, trener oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Surfowanie na fali impulsu

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
praktyka uważności i surfowanie 04. 02. 2023.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jedną z mniej znanych formalnych praktyk uważności. Praktyka ta nazywa się “Surfowanie...

Czytaj dalej

Cierpliwość. Postawy i podstawy uważności.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
cierpliwość_w_medytacji 03. 10. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Mindfulness Inside w Polskim Radiu

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
01. 18. 2023.

W ostatnich miesiącach Kuba miał przyjemność gościć w Czwartym Programie Polskiego Radia. Linki do audycji poniżej. ...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

4 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

14 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (czwartki)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBCT (MINDFULNESS BASED COGNITIVE THERAPY) – ON-LINE

12 PAŹDZIERNIKA 8:00 - 10:00
Mindfulness-Based Cognitive Therapy czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom depresji w 1995 roku. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się