Czternaście dobrych książek o Mindfulness, do których warto sięgnąć

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Książki o uważności, Wszystkie wpisy,
07. 14. 2015.
1

Zrobiliśmy dla Was krótkie podsumowanie i listę książek na temat uważności (Mindfulness), które ukazały się w Polsce. Na warsztatach bardzo często pytacie nas o dodatkową lekturę, dlatego pokusiliśmy się stworzyć zestawienie polskojęzycznych książek do których warto zajrzeć.

Lista nie aspiruje do bycia wyczerpującą i nie zawiera wszystkich pozycji, które pojawiły się na polskim rynku. Nie wymienialiśmy też książek dla specjalistów lub książek z obszaru ACT. Kolejność wymieniania pozycji nie sugeruje ich ważności.

“ŻYCIE, PIĘKNA KATASTROFA.” AUTOR: JON KABAT ZINN

Ta książka to swgo rodzaju statek flagowy uważności.  Najobszerniejsza z przedstawionych tutaj pozycji (592 strony/ 2012). Podtytuł książki mówi „mądrością ciała i umysłu możesz pokonać  stres, choroby i ból”  i o tym właśnie jest ta książka. Jon Kabat Zinn szczegółowo opisuje trening uważności odbywający się w klinice redukcji stresu w centrum medycznym uniwersytetu Massachusetts. Uważność tak jak przedstawia ją Jon Kabat-Zinn nie jest połączeniem środków i metod, ale raczej sposobem przeżywania rzeczywistości. Bardzo dobra książka, żeby zacząć lub pogłębić swoją wiedzę o uważności.

“PRAKTYKA UWAŻNOŚCI DLA POCZĄTKUJĄCYCH.” AUTOR: JON KABAT ZINN

Wprowadzenie do praktyki uważności w krótkich i inspirujących rozdziałach. Nagrania na dołączonej do książki płycie CD umożliwiają przećwiczenie samemu praktyk uważności. Początkowo ta książka była programem  audio wydanym przez Sounds True. Rozdziały są bardzo krótkie, co sprawia, że książkę tak samo dobrze czyta się na raty i podczas jednego większego podejścia.

“GDZIEKOLWIEK JESTEŚ, BĄDŹ.” AUTOR: JON KABAT ZINN

Słowa autora oddają najlepiej przesłanie tej pozycji: “Ta książka jest inna. Pragnę, by wszystkim ludziom, nie tylko tym, których życie jest zdominowane przez stres, ból i chorobę, zapewniała szybki i łatwy dostęp do istoty medytacji uważności i jej zastosowań. Dedykuję ją szczególnie tym, którzy opierają się sztywnym programom, którzy nie lubią, jak im się mówi, co mają robić, ale są wystarczająco zainteresowani uważnością i jej znaczeniem, by za pomocą kilku znalezionych tu i tam porad i sugestii próbować odnaleźć jakiś sens.”

“DARY CODZIENNOŚCI. PORADNIK UWAŻNEGO RODZICIELSTWA.” AUTORZY: MYLA & JON KABAT-ZINN

Poradnik dla rodziców dotyczący roli uważności w wychowywaniu dzieci. Książka nie koncentruje się tylko na czasie i uważności poświęconym dzieciom, lecz pokazuje jak wiele mogą zyskać rodzice praktykując uważność wobec samych siebie. Drugim elementem książki jest wskazanie na rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci.

“DZIECKO WOLNE OD STRESU. JAK PROSTYMI METODAMI MINDFULNESS ZWIĘKSZYĆ SZANSĘ TWOJEGO DZIECKA NA SZCZĘŚCIE.” AUTOR: SUSAN KEISER GREENLAND

Kolejna książka dotycząca praktyki Mindfulness wśród dzieci. Książka oparta na programie “InnerKids” stworzonym, aby pomóc dzieciom zmniejszyć ich stres poprzez rozwinięcie ich świadomości, zrozumienie emocji oraz otoczenia. Zawiera praktyczne wskazówki i przykłady gier oraz aktywności, aby przybliżyć dzieciom czym jest uważność.

“MINDFULNESS. TRENING UWAŻNOŚCI.” AUTORZY: MARK WILLIAMS, DANNY PENMAN

Książka – poradnik wraz z dołączoną płytą. Wiele z medytacji i załączonych ćwiczeń bazuje na programie MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy), której jednym z autorów jest Mark Williams.  Książka zaprojektowana jest tak aby przejść z nią samemu ośmio tygodniowy kurs. Nie będzie to nigdy to samo co wzięcie udziału w normalnym kursie, ale jeśli fundusze lub brak nauczycieli w okolicy miałby być przeszkodą – jest to pozycja do rozważenia.

“UWAŻNOŚĆ. TRENING POKONYWANIA CODZIENNYCH TRUDNOŚCI.” AUTOR: RONALD D. SIEGEL.

Bardzo ciekawa pozycja, w której dr Ronald Siegel w pierwszej części przybliża czym jest Mindfulness, a w drugiej pokazuje, jak dzięki treningowi uważności można lepiej poradzić sobie w różnych sytuacjach życiowych. Czytelnik dowie się jak radzić sobie z trudnymi uczuciami, jak obawy i smutek, jak pogłębić swoje relacje, a także jak zmienić swoje złe nawyki oraz pomóc sobie w przypadku bólów somatycznych i stresu

“UWAŻNOŚĆ. TRENING REDUKCJI STRESU METODĄ MINDFULNESS.” AUTORZY: BOB STAHL, ELISHA GOLDSTEIN

Książka bardzo podobna w formie do wspomnianej wcześniej “Mindfulness. Trening uważności”. Nie zawiera płyty. Bardzo dobra i przejrzysta budowa – zawierająca podział na takie elementy jak dziennik/ zastanów się/ najczęstsze pytania/ zaplanuj swoją praktykę. Dużo informacji o badaniach naukowych poświęconych obszarowi uważnosci oraz neuroplastyczności. Może być bardzo dobrą pozycją, jeśli zaczynasz właśnie swoją przygodę z uważnością.

“ŚWIADOMĄ DROGĄ PRZEZ DEPRESJĘ” Z PŁYTĄ CD.  AUTORZY: ZINDEL V. SEGAL, J. MARK G. WILLIAMS, JOHN D. TEASDALE

Bardzo dobra pozycja. Dobrze napisana i bardzo dobrze przetłumaczona. Całości dopełnia płyta z nagranymi medytacjami z głosem Ewy Braunek. Nadaje się jako pierwsza książka z obszaru Mindfulness, może być też kolejną na drodze poznawania uważności. Jeśli cierpisz z powodu obniżonego nastroju, depresji, możesz zajrzeć do tej książki i na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. Jeśli jesteś w trakcie epizodu klinicznej depresji, autorzy rekomendują wstrzymanie się z realizacja programu z książki.

selekcja książek o uważności

“TERAPIA POZNAWCZA DEPRESJI OPARTA NA UWAŻNOŚCI. NOWA KONCEPCJA PROFILAKTYKI NAWROTÓW.” AUTORZY: ZINDEL V. SEGAL, J. MARK G. WILLIAMS, JOHN D. TEASDALE

Kolejna książka tych samych autorów. Pozycja bardziej specjalistyczna, niż inne tu przedstawione. Jeżeli zajmujesz się pracą pomocową w obszarze zdrowia psychicznego, bez wątpienia warto tu zajrzeć. Daniel Coleman pisze o tej książce, że “przedstawia ona prostą i nowatorską metodę przerywania cyklu nawracających epizodów depresyjnych, która wyzwala pacjentów z tyranii nawrotów. Integracja Mindfulness i terapii poznawczej, powinna stać się podstawowym elementem szkolenia każdego specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego.”

“CUD UWAŻNOŚCI. PROSTY PORADNIK MEDYTACJI.” AUTOR: THÍCH NHẤT HẠNH

Thich Nhat Hanh jest mistrzem zen, działaczem na rzecz pokoju na świecie, autorem 35 książek, był przedstawiony przez Martina Luthera Kinga jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Książka dużo krótsza, niż inne z przedstawionych wcześniej pozycji. Jeśli osoba Thich Nhat Hanha – skromnego mnicha z Plum Village jest Ci nie znana i chciałbyś poczytać jego wskazówki dotyczące medytacji, polecamy.

„SMAK. ŚWIADOME ODŻYWIANIE, ŚWIADOME ŻYCIE.” AUTOR: HANH THICH NHAT, CHEUNG LILIAN

Jeśli chciałabyś/ chciałbyś dowiedzieć się więcej, na temat tego jak “bycie uważnym” może pomagać likwidować otyłość oraz żyć pełnią życia, możesz bez wahania sięgnąć po tę książkę.

“MÓZG BUDDY”. AUTORZY: RICK HANSON, RICHARD MENDIUS

Nie jest to typowa książka o uważności. Słowo Mindfulness nie pojawia się chyba ani razu na kartach książki. Jest za to bardzo dużo o medytacji i neuroplastyczności. Autorzy pokazują w jaki sposób wiedza jak działa mózg, połączona z mającymi dwa i pół tysiąca lat naukami Buddy jest w stanie przynosić pożytek dzisiejszemu człowiekowi. Jeśli szukasz solidnej porcji informacji jak działa mózg i nie chciałbyś przy tym zasnąć – warto zajrzeć do tej książki.

“MINDFULNESS. O SZTUCE UWAŻNOŚCI.”. AUTOR: THOMAS ROBERTS

Jedna z nowszych pozycji na rynku. Przyznam szczerze, że nikt z nas nie zdążył przeczytać jeszcze tej książki, więc raczej zamieszczamy ją tutaj jako swego rodzaju nowalijkę. Jeśli ktoś z Was ją czytał i chciałby powiedzieć o niej coś od siebie, można to śmiało zrobić w komentarzach.

Książek o Mindfulness, pojawia się coraz wiecej na polskim rynku, tak więc każdy jest w stanie znaleźć tu autorów, których styl i przekaz będzie dla nas odpowiedni. Może wciąż, nie wygląda to jak na zachodzie, ale myślę, że w ostatnim czasie tempo z jakim pojawiają się nowe publikacje, jest bardziej niż imponujące.

Jeśli jesteś, po lekturze i czujesz, że będzie to właściwy moment, dobrze wybrać się na kurs. Pisanie i czytanie o uważności to nie to samo co przeżywanie jej w grupie. 🙂

1

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu czterech lat, uczy uważności od dziesięciu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Mindfulness w relacji (cz 2).

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
relacyjny taniec 09. 23. 2024.

„Miłość to dotykanie bez duszenia, bliskość bez przylegania, wolność bez oddzielania.”Virginia Satir W sercu każd...

Czytaj dalej

Umysł początkującego. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
06. 01. 2024.

“Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."Marcel Proust Umys...

Czytaj dalej

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

13 STYCZNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

MINDFULNESS DLA PSYCHOTERAPEUTÓW (WARSZAWA)

24 STYCZNIA - 26 STYCZNIA

Warsztat "Mindfulness dla psychoterapeutów" to intensywny program szkoleniowy, skierowany do psychoterapeutów praktykujących psychoterapię lub poradnictwo psychologiczne. Celem warsztatu jest wprowadzenie uczestników w podstawy Mindfulness oraz zapewnienie narzędzi, które pozwolą im na integrację praktyki uważności z formą psychoterapii praktykowaną przez danego psychoterapeutę. Podczas 25-godzinnego warsztatu, uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy Mindfulness, w tym praktyki uważności formalne i nieformalne oraz metody wspierające obecność terapeutyczną. Warsztat składa się z różnych modułów, w tym wykładów teoretycznych, ćwiczeń praktycznych, a także dyskusji i refleksji grupowej.

Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

30 STYCZNIA 18:30 – 21:00 (czwartki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się