Mindfulness w relacji (część 1)

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy, Praktyka, Mindfulness w relacji, Wszystkie wpisy, mindfulness w zwiazku
05. 02. 2021.
4

Mindfulness w relacji to nasz nowy cykl koncentrujący się na uważności w relacjach partnerskich. Jeśli nasza relacja ma kwitnąć i nas zasilać, potrzebujemy uważności.

Uważność to praca nad relacją. Relacją ze sobą (doświadczającym), tym co jest doświadczane, oraz sposobie w jaki doświadczamy. Uważność nie ogranicza się jednak tylko do nas samych. Uważność to również praca nad naszymi relacjami z innymi. To właśnie relacje są tym miejscem, gdzie nasze doświadczenia bywają bardziej niż żywe. Przyjemność jak i ból mogą być najżywsze i najbardziej wyraziste.

Mindfulness w relacji to nasz nowy cykl, w którym będziemy patrzyć na uważność w relacjach intymnych. Mamy to szczęście, że zarówno Sylwia jak i ja, praktykowaliśmy uważność na wiele lat przed rozpoczęciem uczenia innych, jak i założeniem Mindfulness Inside. Mamy też to szczęście, że nie tylko praktykujemy razem, ale też jesteśmy razem od wielu lat.

Daje nam to niewiarygodną możliwość bycia zanurzonym w tym czego staramy się uczyć na naszych kursach i treningach, czy pracując z parami podczas sesji psychoterapii par (oboje jesteśmy też psychoterapeutami). Pracując z parami bardzo często zdarza nam się pracować w formule para na parę. Widzieliśmy wiele razy jak zaproszenie odrobiny uważności do relacji może przynosić powrót bliskości, ułatwiać komunikację, oraz uzdrawiać. Widzieliśmy i widzimy to nie tylko w gabinecie, ale widzimy też w naszej własnej, dalekiej od instagrama, rzeczywistości. 

Gdy spotykamy tę drugą osobę i zaczynamy z nią być, nigdy nie jesteśmy “tabula rasa” (niezapisaną tablicą). Nierzadko mamy za sobą doświadczenia poprzednich związków, pamiętamy związek naszych rodziców i innych bliskich nam osób. Oprócz tego mamy oczywiście filmy, książki, media społecznościowe pokazujące nam wspaniałe  i zawsze uśmiechnięte “power couples”. Wszystkie te przekazy mogą  wpływać na to jakie oczekiwania będziemy mieli wobec bliskiej nam osoby.

Indianie Ameryki Północnej mieli powiedzenie, że gdy zaczynamy z kimś być, to trochę tak, jakbyśmy zaczynali się spotkać z wszystkimi jej przodkami do paru pokoleń wstecz. 

Osoba, z którą weszliśmy w związek ma swoje rany, blizny i deficyty, tak samo jak ma swoje mocne i wspaniałe strony. Tak samo jak i my. Jeśli nie jesteśmy świadomi swoich ran i ran naszego partnera/ partnerki – możemy wciąż i wciąż być skazani na odtwarzanie tych samych skryptów, czy w obrębie aktualnego związku, czy każdego kolejnego.

Uważność swoich stanów, oraz uważność na naszego partnera/ partnerkę może być tym elementem, który będzie  przekładał się na większą bliskość i zrozumienie. Czy wyeliminuje całkowicie kłótnie i nieporozumienia?

Nie sądzę. Mindfulness nie jest narzędziem do tego, ani narzędziem w ogóle. Na pewno może pomagać nam w powrocie do homeostazy oraz szybszego zauważania jak samemu atakujemy i niszczymy więź pomiędzy nami, a naszym partnerem/ partnerką

Mindfulness w relacji

Umysł początkującego to jedna z podstawowych postaw uważności. Potrzebujemy tej umiejętności i postawy, aby zobaczyć bliżej i bardziej wyraźniej naszego partnera/ partnerkę. Tak samo potrzebujemy jej, aby mieć większą świadomość siebie i tego jak nasze myśli i emocje kształtują sposób, w jaki widzimy bliską nam osobę.

To, że coś pojawia nam się w głowie, nie znaczy, że rzeczywiście tak jest. Tak samo jadąc autostradą nie podążamy za każdym drogowskazem, ale tylko za tymi, które wiodą nas do celu. Praktyka Mindfulness daje nam możliwość zauważenia kiedy jesteśmy w reakcji, a kiedy jesteśmy w odpowiedzi. Reakcja jest nawykowa, odpowiedź zakłada możliwość wyboru. 

Jak w praktyce może wyglądać przejście z reakcji do odpowiedzi? Czasem może wyglądać tak, że zaczynamy po prostu się słuchać nawzajem, zamiast od razu odpowiadać. Słuchać z intencją wysłuchania i zrozumienia, a nie odpowiedzi.  W tym tygodniu w różnych interakcjach, które masz z bliską Ci osobą, zwróć uwagę na następujące obszary:

  • co pojawia się w moich myślach, emocjach i odczuciach w ciele, gdy rozmawiam, przybywam z bliską mi osobą
  •  zauważ słowa, język ciała, wyraz twarzy bliskiej Ci osoby podczas Waszego kontaktu
  • twoje odczucia dotyczące kontaktu, braku kontaktu z rozmówcą
  • co składa się na Twoje doświadczenie obecności w relacji?
  • kiedy tracę poczucie bezpieczeństwa w relacji – co je wywołuje?
  • jak często skaczę do konkluzji?

Brzmi bardzo prosto, prawda?  Niestety tylko w teorii. Uważność w związku przypomina formalną praktykę. Gubimy uwagę, a potem ją znajdujemy, a potem znów gubimy. Tak samo będzie wydarzać się z naszą uważnością w relacji. Czasem będziemy bardziej uważni, czasem znów mniej. Początek jest najczęściej zawsze taki sam – zaczynamy zauważać jak bardzo jesteśmy nieuważni. Czy to źle? W żadnym wypadku. Bez momentów braku uważności – nie wiedzielibyśmy kiedy jesteśmy uważni. 

Zaczynamy od podstaw, aby później przejść do bardziej zaawansowanych tematów, gdzie będziemy przyglądać się:

  • czynnikom które nas “uruchamiają”
  • naszej dostępności emocjonalnej
  • naszemu zaangażowaniu w relacji

Jeśli nie masz/ nie macie doświadczenia z formalną praktyką Mindfulness to moze być dobry sposób, aby zacząć w sposób, który uznasz/ uznacie za stosowny. Oczywiście nic nie zastąpi wzięcia udziału w kursie, ale równie dobrze można zacząć od nagranych praktyk lub udziału w darmowych praktykach otwartych. W kolejnym odcinku naszego cyklu “Mindfulness w relacji”, przyjrzymy się temu co składa się na nasze doświadczenie obecności w relacji. 

4

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Uważność i Transcaucasian Trail

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
07. 04. 2023.

O uważności, długich wędrowkach i Transcaucasian Trail 4 lipca - czyli dziś, gdy piszę te słowa minął dokładnie rok...

Czytaj dalej

Surfowanie na fali impulsu

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
praktyka uważności i surfowanie 04. 02. 2023.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jedną z mniej znanych formalnych praktyk uważności. Praktyka ta nazywa się “Surfowanie...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

15 MAJA 18:30 – 21:00 (środy)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

MINDFULNESS DLA PSYCHOTERAPEUTÓW (Wrocław)

24 MAJA - 26 MAJA

Warsztat "Mindfulness dla psychoterapeutów" to intensywny program szkoleniowy, skierowany do psychoterapeutów praktykujących psychoterapię lub poradnictwo psychologiczne. Celem warsztatu jest wprowadzenie uczestników w podstawy Mindfulness oraz zapewnienie narzędzi, które pozwolą im na integrację praktyki uważności z formą psychoterapii praktykowaną przez danego psychoterapeutę. Podczas 25-godzinnego warsztatu, uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy Mindfulness, w tym praktyki uważności formalne i nieformalne oraz metody wspierające obecność terapeutyczną. Warsztat składa się z różnych modułów, w tym wykładów teoretycznych, ćwiczeń praktycznych, a także dyskusji i refleksji grupowej.

Zapisz się