Mindfulness w pracy – przegląd artykułów z ostatniego miesiąca – grudzień

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Książki o uważności, Wszystkie wpisy, mindfulness w pracy
12. 12. 2015.

Mindfulness w pracy jest w Polsce zjawiskiem stosunkowo nowym. Jest tak zarówno na poziomie świadomości organizacji oraz samych pracowników, ale również na poziomie wydawniczym. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie paru internetowych artykułów dotyczących Mindfulnessu w biznesie, które ukazały się w Internecie w ciągu ostatniego miesiąca. Poniższa lista jest selektywna i w żaden sposób nie aspiruje do bycia wyczerpującą. Wybraliśmy po prostu to, co wydaje się nam interesujące lub może być zaproszeniem do dalszego poznawania, jak może wyglądać Mindfulness w miejscu pracy.

Salesforce – blog firmowy

Jest to producent jednego z najbardziej znanych na rynku CRMów. Mindfulness pojawił się w organizacji za sprawą osoby Marca Benioffa, jednego z jego prezesów i założycieli. Benioff jest od dawna jednym z bardziej znanych promotorów nauczania uważności w warunkach pracy. Cała ostatnia wielka konferencja Salesforce pod nazwą Dreamforce miała w sobie osobny panel Mindfulness, gdzie występowali tak znani nauczyciele Mindfulness, jak Chang Meng Tan, Jack Kornfield, czy Tara Brach.

Tymczasem na oficjalnym blogu Salesforce można znaleźć takie artykuły jak:

What Can Mindfulness Teach You About Being More Present—and a Better Manager?

Krótki artykuł mówiący dlaczego bycie bardziej “Tu i i Teraz” może pomóc Ci być lepszym liderem.

3 Ways to Be Mindful in One-on-One Meetings

Spotkania indywidualne z pracownikiem to moment, gdzie nie tylko dyskutuje się o wynikach, ale jest to też wspaniały moment, żeby poznać i zbliżyć się lepiej do drugiej osoby. Czasami ten moment, gdy jesteśmy najbliżej drugiej osoby, wiąże się nie z pokazaniem jak bardzo jesteśmy silni, ale jak bardzo potrafimy być ludzcy.

 

Greater Good Science Center

Jest to centrum badawcze, działające przy Uniwersytecie w Berkeley w Kalifornii. Jest ono bardzo prężne na poziomie naukowym sponsorując wiele badań z obszaru Mindfulness, Self Compassion, oraz psychologii pozytywnej. Równie aktywne jest także na poziomie publikacji, dostarczając wiele, wartych przeczytania publikacji z obszaru uważności.

Can Mindful Employees Make Happier Customers?

Bardzo interesujący artykuł autorstwa Kiry M. Newmann, przedstawiający jak praktykowanie Mindfulness  przekłada się na lepsze samopoczucie pracowników oraz jak wpływa na zadowolenie klientów. Przytoczony jest tam przykład 43 pracowników call center, którzy zaczęli medytować. Program zakładał 10 minut medytacji przed pracą oraz 5 minut zaraz po lunchu. Osoby objęte programem zanotowały redukcję stresu, lepsze samopoczucie, mniej lęków oraz zmęczenia. Pozostali pracownicy pracujący z osobami objętymi programem zostali również poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej współpracy. Ankieta pokazała zwiększony wzrost satysfakcji u klientów wewnętrznych mających interakcje z medytującymi.

Why We Need Mindfulness at Work?

Ciekawy wywiad z Jasonem Marsh, dyrektorem Greater Good Science, dotyczący korzyści z “uważności” w miejscu pracy. Znawcy tematu najpewniej nie znajdą tu wiele nowych informacji, ale jeśli nie wiesz nic o tym czym jest “uważność” i jakie firmy uczą swoich pracowników Mindfulness, możesz zajrzeć do tego artykułu.

 

Harvard Business Review

Proof That Positive Work Cultures Are More Productive

Artykuł o tym tytule pojawił się w grudniu w Harvard Business Review. Jednym z autorów tego artykułu jest Emma Sappala (PhD), pełniąca funkcję Science Director of Stanford University’s Center for Compassion and Altruism Research and Education. Choć autorka w swoim dorobku naukowym poświęciła dosyć dużo czasu obszarowi Mindfulness, słowo to nie pojawia się w całym artykule ani razu. W pierwszej części autorka przytacza badania dotyczące kosztów stresu w miejscu pracy. W drugiej proponuje alternatywę, jak można budować kulturę organizacyjną, która nie będzie oparta na strachu i niepewności, ale będzie promowała takie wartości jak komunikacja, empatia, otwartość, jednocześnie zyskując na efektywności. Wszystkie te właściwości stanowią ważny komponent inteligencji emocjonalnej oraz praktyki uważności, dlatego jeśli temat Mindfulness w miejscu pracy jest dla ciebie interesujący, polecamy ten artykuł.
To byłoby na tyle. Jeśli dostaniemy od Was informację, że podobają Wam się takie zestawienia artykułów, zadbamy o to, aby podobne materiały pojawiały się dużo częściej. 🙂

Wciąż mamy jeszcze parę wolnych miejsc na nasz najbliższy ośmiotygodniowy kurs redukcji stresu , który zaczynamy 17 maja. Jeżeli masz ochotę – zapraszamy. Jeśli masz jakieś pytania – zapraszamy tym bardziej

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu czterech lat, uczy uważności od dziesięciu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Umysł początkującego. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
06. 01. 2024.

“Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."Marcel Proust Umys...

Czytaj dalej

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Uważność i Transcaucasian Trail

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
07. 04. 2023.

O uważności, długich wędrowkach i Transcaucasian Trail 4 lipca - czyli dziś, gdy piszę te słowa minął dokładnie rok...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

2 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

11 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – ŁOMIANKI

18 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się