Mindfulness i inteligencja emocjonalna

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Dobrostan, Wszystkie wpisy, Mindfulness i Inteligencja emocjonalna
11. 05. 2015.

Inteligencja (IQ) w standardowym rozumieniu tego słowa zaczyna być coraz bardziej przereklamowana. Przynajmniej tak zdają się potwierdzać wyniki badań (1 + 2). Wysoki iloraz inteligencji może pomóc nam znaleźć dobrą pracę. Aby być w niej efektywnym w sposób dobry dla innych i nas samych potrzebujemy czegoś więcej. Potrzebujemy inteligencji emocjonalnej.

W coraz bardziej rozproszonym i połączonym wirtualnie świecie, coraz częściej o sukcesie w pracy nie decyduje ilość książkowej wiedzy lub znajomość kolejnych intelektualnych konstruktów. Tym co naprawdę ma znaczenia jest to jak wchodzimy w relacje z innymi, jak potrafimy dbać o siebie, jak zmniejszamy swój stres oraz to jak i kiedy potrafimy się zatrzymać w naszym pędzie.

Twórca koncepcji inteligencji emocjonalnej Daniel Goleman, gdy pisze o inteligencji emocjonalnej bardzo często łaczy ją z obszarem Mindfulness. Duża część jego najnowszej książki „Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości” eksploruje w jaki sposób zazębiają się te dwa obszary. Już na poziomie definicji brzmią one bardzo podobnie.

Samoświadomość, czyli neutralny stan umysłu w chwilach uniesienia emocjonalnego, który pozwala na spokojne przemyślenie całej sytuacji. Daniel Goleman. Inteligencja emocjonalna.

Mindfulness to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę . Jon Kabat-Zinn. Życie. Piękna katastrofa.

Czym jest EQ?

Zanim przyjrzymy się co wspólnego może mieć Mindfulness z EQ, przypatrzmy się jej bliżej. Inteligencja emocjonalna prezentowana przez Golemana i jej badaczy wygląda tak:

Inteligencja emocjonalna i Mindfulness

Wszystkie z przedstawionych tu elementów tworzą fundament inteligencji emocjonalnej, decydują również o zdolnościach przywódczych, odporności psychicznej oraz definiują sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z innymi w pracy jak i poza nią.

Jeśli nie mamy kontaktu ze swoimi emocjami, jeśli nie jesteśmy w stanie ich odczuwać, może to być taka kula u nogi, którą będziemy nieść ze sobą. Nie ma znaczenia gdzie chcemy się wybrać. Nie pomoże nam tu żadna zmiana pracy, szefa czy otoczenia. Brak kontaktu z emocjami w praktyce może wyglądać np. tak:

Dostajesz negatywną informację zwrotną od swojego szefa. Parę godzin później nie wytrzymujesz i w emocjonalnej rozmowie mówisz swojemu podwładnemu, partnerowi, sklepikarzowi jaki jest kiepski.

Kolejne zebranie Twojego zespołu, gdzie jedyne co słyszysz to wymówki, dlaczego niektórych rzeczy nie da się zrobić. W pewnym momencie nie wytrzymujesz. Podnosisz swój głos oraz z nieukrywaną niecierpliwością dajesz im znać, co o nich wszystkich mylisz.

Przykłady proste i trywialne. Być może nawet odrobinę naiwne, ale jeśli przynajmniej raz zdarzyło Ci się odreagować na bogu ducha winnej osobie, bardzo dobrze wiesz o co chodzi.

Tym co może całkowicie zmienić sposób reakcji jest samoświadomość. To dzięki niej jesteśmy w stanie przejść od reakcji do odpowiedzi. Reakcja jest nawykowa. Odpowiedź zakłada możliwość wyboru. Bez możliwości wyboru jesteśmy trochę jak wąż w bambusowej rurce, który nie ma innej opcji przed sobą jak tylko pełzać do przodu.

W jaki sposób Mindfulness wiąże się EQ?

Według nauczycieli Mindfulness z Search Inside Yourself Institute założonego przez Google, Mindfulness jest filarem inteligencji emocjonalnej.

Nie da się jej nauczyć z książek. Tak samo nie da się jej poprawić przez udział w jedno/ dwu dniowym szkoleniu. Samo skończenie certyfikowanego szkolenia, posłuchanie guru motywacyjnego, uzyskanie materiałów szkoleniowych lub kupienie książki Daniela Golemana nie daje dodatkowych dwudziestu punktów w teście na EQ. Inteligencję emocjonalną trzeba ćwiczyć, tak samo jak ćwiczy się każdy mięsień lub uczy nowej umiejętności.  Do rozwijania jej potrzeba jednej podstawowej rzeczy –  praktyki. Słowo praktyka nie jest dziś najbardziej popularnym słowem. Praktyka zakłada, że musimy robić coś przez jakiś czas i przede wszystkim być wytrwałym. Nie jesteśmy w stanie zmienić naszych ustawień fabrycznych za pomocą jednego kliknięcia, nie ma tu specjalnych dróg na skróty, ani super aplikacji na telefon, która załatwi za nas wszystko.

Goleman pytany o to jak rozwijać tą samoświadomość odpowiada wprost:

Samoświadomość to umiejętność obserwowania naszego wewnętrznego świata przeżyć, myśli i uczuć. Mindfulness jest jedną z metod, która może pomóc w rozwijaniu umiejętności do patrzenia na myśli z dystansu, a nie bycia przez nie złowionym.

Czasami pierwszym krokiem do tego jest zauważenie co dzieje się z naszym oddechem. Oddech jest swego rodzaju kotwicą, która może trzymać nas w „tu i teraz”, zamiast w świecie naszych obaw, koncepcji czy sądów.  Dlatego podczas każdego kursu Mindfulness, czy to otwartego czy organizowanego w firmie, dużo czasu poświęca się świadomości oddechu. Jeśli będziemy w stanie poczuć nasz oddech, to jak porusza naszym ciałem oraz jak jego tempo wpływa na naszą codzienność, będziemy o krok bliżej do poznania naszych emocji i wpływu jakie na nas mają.

Jednym z najbardziej znanych programów, gdzie obszary takie jak inteligencja emocjonalna i Mindfulness przenikają się, jest „Search Inside Yourself” stworzony przez Chada Meng Tana, inżyniera z Google. Warsztat ten był początkowo programem wewnętrznym dla pracowników Google. Będziesz mogła/mógł o nim przeczytać w naszym kolejnym poście.

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, trener oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Surfowanie na fali impulsu

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
praktyka uważności i surfowanie 04. 02. 2023.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jedną z mniej znanych formalnych praktyk uważności. Praktyka ta nazywa się “Surfowanie...

Czytaj dalej

Cierpliwość. Postawy i podstawy uważności.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
cierpliwość_w_medytacji 03. 10. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Mindfulness Inside w Polskim Radiu

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
01. 18. 2023.

W ostatnich miesiącach Kuba miał przyjemność gościć w Czwartym Programie Polskiego Radia. Linki do audycji poniżej. ...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

4 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

14 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (czwartki)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBCT (MINDFULNESS BASED COGNITIVE THERAPY) – ON-LINE

12 PAŹDZIERNIKA 8:00 - 10:00
Mindfulness-Based Cognitive Therapy czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom depresji w 1995 roku. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się