W jaki sposób Twój mózg chce abyś był nieszczęśliwy ? – część 1

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Praktyka, Wszystkie wpisy,
08. 19. 2014.
1

Wszyscy chcemy mieć przyjemne życie. Niestety każdy z nas nosi w głowie bardzo potężną maszynerię, która często utrudnia nam to w skuteczny sposób.

Tą maszynerią jest nasz własny mózg. Mamy w nim bardzo mały element nazywany ciałkiem migdałowatym. Pełni ono bardzo ważną funkcję. Jest ono naszym własnym wewnętrznym systemem ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Dzięki temu skomplikowanemu bionicznemu układowi nasi przodkowie parędziesiąt tysięcy lat temu mogli przeżyć na sawannie. System choć skomplikowany na poziomie neuronów, działał bardzo prosto na poziomie zachowań.

Wyobraźmy sobie następującą historię. Nasz protoplasta słyszy szelest liści za sobą. Może to być wiatr, może to być dzikie zwierze. Nasz daleki krewny nie ma jednak czasu na zastanawianie się. Lepiej niż dobrze pamięta historię swojego dziadka o tym jak jak z liści wyskoczył kiedyś tygrys i zjadł jego dalekiego kuzyna z sąsiedniej wioski. Podejmuje decyzję o ucieczce. Gdy jest już kilometr dalej, liście same z siebie przestają się ruszać.

Nasze ciało migdałowate jest skanerem, który w sprawia, że w naturalny sposób nasz umysł oraz nasza uwaga dryfuje do negatywnych wydarzeń oraz sytuacji. Dzięki temu, udało nam się przeżyć w warunkach które zagrażały naszemu życiu na wielu różnych poziomach.

Niestety nasz mózg nie widzi różnicy pomiędzy ucieczką przed tygrysem, kiepską sytuacja w pracy lub kłótnią z naszym partnerem. Każda z tych sytuacji jest uznawana przez niego jako zagrożenie i będzie pamiętana o wiele dłużej niż wszystkie dobre wydarzenia, które spotkały nas w pracy lub piękne chwile z naszymi bliskimi.

mózg 
@Flickr_brain_by_IvanMalkin

Rzep i teflon

Według znanego profesora neuropsychologii Ricka Hansona jest tak dlatego, ponieważ nasz mózg działa jak teflon w stosunku do pozytywnych informacji oraz jest jak rzep w stosunku do wydarzeń negatywnych.

Jesteśmy tak po prostu zbudowani. Impulsy spowodowane przez negatywne informacje sprawiają, że nasz mózg buzuje od elektryczności przeskakującej od jednego neuronu do drugiego, starając się przyswoić i zaadoptować do sytuacji w najlepszy możliwy sposób. Dzięki temu, wszystkie negatywne wrażenia, które nas spotkały, będą składowane w części mózgu odpowiadającej za obszar pamięci długotrwałej.

Pozytywne wrażenia oraz wspomnienia są składowane w naszej pamięci krótkotrwałej, w związku z tym tenedencją do pamiętania o negatywnościach jest całkowicie normalna z neurologicznego punktu widzenia. Bardzo dobrze wiedzą o tym autorzy przedwyborczych spotów, pokazujący raczej nieudolność swoich politycznych przeciwników zamiast swoich zalet. Pamiętanie o negatywnościach jest o wiele łatwiejsze niż pokazywanie swoich pozytywnych dokonań.

Czy wiedza o tym może nam jakoś pomóc?

Tak. Jesteśmy w stanie przeprogramować nasz mózg, tak aby składował wspomnienia pozytywnych doświadczeń w większym stopniu niż robi to aktualnie. Prof. Rick Hanson rekomenduje tutaj następującą aktywność. Za każdym razem, gdy wydarzy Ci się coś pozytywnego spróbuj następującej techniki.

zatrzymaj się

pomyśl o tym co chciałbyś zapamiętać

pomyśl o tym dlaczego jest to dla Ciebie ważne i koncentruj się na tym przez następne 10 – 20 sekund,

połącz ze sobą pozytywne doświadczenie wraz z dawnym negatywnym doświadczeniem (opcjonalnie).

Dzięki temu, nasze pozytywne wrażenia będą składowane w naszej pamięci długotrwałej konkurując z negatywnymi wspomnieniami, które tam składujemy. Ponieważ pojemnik naszego mózgu jest dużo większy, niż moglibyśmy sobie wyobrażać, jeżeli będziemy tak działać regularnie, jesteśmy w stanie osłabić nawykową tendencję reprezentowaną przez ciałko migdałowate.

Sama świadomość tego jak działa mózg nie zawsze jest w stanie pomóc nam poradzić sobie z wszystkimi trudnymi wydarzeniami lub nie zawsze łatwymi historiami, które nosimy w sobie. Czasem jednak już samo osłabienie nawyków naszego mózgu może nam pomóc poczuć się lepiej.

W kolejnym poście opiszemy dokładnie wspomniane cztery kroki, tak więc jesli chcecie pozostać w kontakcie i nie przeoczyć następnego wpisu, zapiszcie się na nasz newsletter lub polubcie nas na FB.

1

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, trener oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Surfowanie na fali impulsu

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
praktyka uważności i surfowanie 04. 02. 2023.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jedną z mniej znanych formalnych praktyk uważności. Praktyka ta nazywa się “Surfowanie...

Czytaj dalej

Cierpliwość. Postawy i podstawy uważności.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
cierpliwość_w_medytacji 03. 10. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Mindfulness Inside w Polskim Radiu

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
01. 18. 2023.

W ostatnich miesiącach Kuba miał przyjemność gościć w Czwartym Programie Polskiego Radia. Linki do audycji poniżej. ...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

4 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

14 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (czwartki)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBCT (MINDFULNESS BASED COGNITIVE THERAPY) – ON-LINE

12 PAŹDZIERNIKA 8:00 - 10:00
Mindfulness-Based Cognitive Therapy czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom depresji w 1995 roku. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się