Mindfulness w pracy – przegląd artykułów z ostatniego miesiąca – styczeń

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Mindfulness w pracy, Wszystkie wpisy, mindfulness w biznesie
01. 12. 2016.

Miesiąc temu zrobiliśmy dla Was zestawienie artykułów dotyczących Mindfulness w biznesie.  Minął dokładnie miesiąc, a nasz post cieszył się całkiem dobrą oglądalnością, dlatego mamy dla Was kolejne zestawienie. Poniżej zestawienie pięciu artykułów z Harvard Business Review oraz jeden artykuł z polskiego internetu.

Harvard Business Review

W internetowym wydaniu Harvard Business Review grudzień upłynął pod znakiem Mindfulness. Pisano o nim dużo w wielu kontekstach i nie zawsze w kontekście pracy.

The Busier You Are, the More You Need Mindfulness

Artykuł autorstwa Michelle Gielan oraz Shawna Achora. O autorce wiem tyle co przeczytałem w notce biograficznej, ale Shawn Achor jest postacią dość znaną. Jego TEDx Talk “Szczęśliwy sekret efektywniejszej pracy” jest jednym z 20 najczęściej oglądanych tedexów na ziemi. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czym jest program “Nooglers” prowadzony w Google dla nowych pracowników, oraz  co zyskała pięćdziesięcio tysięczna AETNA wdrażając Mindfulness, możesz rzucić okiem na ten artykuł.

Why Google, Target, and General Mills Are Investing in Mindfulness

Mindfulness w biznesie w małej pigułce. Nie ma tam za wiele o uważności. Jest to  krótkie i synkretyczne zestawienie niektórych firm uczących Mindfulnessu w miejscu pracy. Artykuł zawiera dużo linków do innych źródeł. Można przeczytać, jeśli temat „mindfulness w biznesie” to dla Ciebie coś nowego, aczkolwiek jest dużo więcej lepszych opracowań.

Why NYU’s B-School Teaches Mindfulness

Artykuł opisuje program “Mindfulness w biznesie” (Mindfulness in Business Initiative), ktory pojawił się jako dodatkowy kurs dla studentów NYU Stern School of Business. Skoncentrowano się w nim na sposobie w jaki można dbać o siebie w pracy dzięki uważności, oraz jak można tworzyć organizacje, które są bardziej zaangażowane społecznie. Program daleki jest od akademickości. Podczas całego toku zajęć uczestnicy spędzają dużo czasu na praktyce Mindfulness, zarówno formalnej, jak i nieformalnej.

Just 6 Seconds of Mindfulness Can Make You More Effective

Artykuł napisany przez Chada Meng Tana, autora googlowego programu Mindfulness (pisaliśmy o nim tutaj). W artykule jest trochę o zaletach praktykowania Mindfulness, o tym jak ważny jest oddech w pracy nad naszą uważnością. Jeżeli jesteś nowy w temacie lub nie czytałeś książki Menga, można zajrzeć. Jedyny mankament to tytuł. Obietnica, że sześć sekund uważności może pomóc w efektywności to według mnie bardziej niż płytkie przedstawienie tematu. Od tego podejścia tylko krok do zrobienia z Mindfulness jakiejś magicznej techniki poprawy efektywności. Jedno jest pewne tytuł intryguje i zachęca do przeczytania.

If Mindfulness Makes You Uncomfortable, It’s Working

Najdłuższy z grudniowych artykułów i chyba najbardziej traktujący o praktyce Mindfulness, oraz co może się wydarzyć dzięki praktyce uważności. Nie ma tu nachalnej sprzedaży, ani lukrowania. Autorka na przykładzie dwóch klientów pracujących na sesjach indywidualnych, opisuje jakie strategie mogą używać, żeby być bardziej “tu i teraz”, oraz mieć mniej stresu.

 

Grupa IMPEL – blog firmowy

Tu i teraz. Mindfulness’, czyli trening uważności może być przydatny w pracy

Ostatnia wisienka na torcie, jak zwykle na sam koniec. Muszę przyznać, że Polska firma pisząca o Mindfulness na swoim blogu, jest to pewne nowum. Bardziej typowałbym firmy z obszaru nowych technologii, z farmacji, czy z sektora bankowego, a tu taka niespodzianka.

Merytorycznie, jest to  swobodnie napisany artykuł przybliżający czym jest Mindfulness, tym którzy nie mieli z nim styczności. Jest tam trochę nieścisłości typu przedstawianie modnych obecnie kolorowanek jako formy treningu Mindfulness, lub stawianie znaku równości pomiędzy wykonywaniem czynności wolno a praktyką Mindfulness. Pomijając te fragmenty, na pewno Impelowi należy się duży plus za odwagę i za podjęcie tematu. Gratulujmy, tak trzymać!

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Uważność i Transcaucasian Trail

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
07. 04. 2023.

O uważności, długich wędrowkach i Transcaucasian Trail 4 lipca - czyli dziś, gdy piszę te słowa minął dokładnie rok...

Czytaj dalej

Surfowanie na fali impulsu

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
praktyka uważności i surfowanie 04. 02. 2023.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jedną z mniej znanych formalnych praktyk uważności. Praktyka ta nazywa się “Surfowanie...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

15 MAJA 18:30 – 21:00 (środy)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

MINDFULNESS DLA PSYCHOTERAPEUTÓW (Wrocław)

24 MAJA - 26 MAJA

Warsztat "Mindfulness dla psychoterapeutów" to intensywny program szkoleniowy, skierowany do psychoterapeutów praktykujących psychoterapię lub poradnictwo psychologiczne. Celem warsztatu jest wprowadzenie uczestników w podstawy Mindfulness oraz zapewnienie narzędzi, które pozwolą im na integrację praktyki uważności z formą psychoterapii praktykowaną przez danego psychoterapeutę. Podczas 25-godzinnego warsztatu, uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy Mindfulness, w tym praktyki uważności formalne i nieformalne oraz metody wspierające obecność terapeutyczną. Warsztat składa się z różnych modułów, w tym wykładów teoretycznych, ćwiczeń praktycznych, a także dyskusji i refleksji grupowej.

Zapisz się