Emocje i współczucie @YouTube

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Dobrostan, Wszystkie wpisy, Emocje i współczucie @ Youtube
01. 04. 2021.
1

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kolejną porcję filmików na Youtube. Tym razem dotyczą one emocji i współczucia. 

Praktykując uważność cały czas rozwijamy naszą świadomość emocji. Obserwujemy ich przemijalność, ich adekwatność lub nadmiarowość. Widzimy kiedy jesteśmy w odpowiedzi, a kiedy znów w reakcji i naszych automatyzmach.

Film nie zastąpi medytacji, ale może być inspiracją do praktyki, która umożliwia nam zmianę oraz większą świadomość. 🙂

Bardzo ciekawe wystąpienie Daniela Golemana dotyczące współczucia. Uważność bez współczucia to jak ptak z jednym skrzydłem. Szczególnie w dzisiejszych czasach bardzo go potrzebujemy. I dla siebie i dla innych.

„Czy umiesz poznać po czyjejś minie, co czuje? Czy każdy tak samo odczuwa szczęście, smutek i niepokój? Co to w ogóle są emocje? Od 25 lat profesor psychologii Lisa Feldman Barrett tworzy mapę wyrazów twarzy, skanuje mózgi i analizuje setki prac naukowych z fizjologii, żeby zrozumieć prawdziwą naturę emocji. Dzieli się wynikami swoich wyczerpujących badań i wyjaśnia, że mamy więcej kontroli nad emocjami, niż nam się zdaje.”

 Poruszająca wypowiedź psycholożki Susan David, która dzieli się tym, jak sposób radzenia sobie z naszymi emocjami kształtuje wszystko, co ma znaczenie: nasze działania, kariery, relacje, zdrowie i szczęście.

 Praktykując uważność, rozwijamy naszą gotowość do akceptacji nieprzyjemnych emocji i myśli, oraz tego że możemy dalej żyć pomimo tych nieprzyjemnych wrażeń. Bez natychmiastowej chęci usunięcia tych doświadczeń, oraz chęci zamiany na inne. Nie jest to łatwe, ale na pewno możemy to rozwijać przez praktykę.

Krótka animacja w prosty sposób tłumacząca emocje oraz jak możemy przekształcić nasze emocjonalne doświadczenia i reakcje, by były dla nas bardziej funkcjonalne. 🙂

Brene Brown analizuje naszą zdolność do współodczuwania, kochania oraz poczucie przynależności. We wzruszającym, zabawnym wystąpieniu dzieli się głębokimi spostrzeżeniami dotyczącymi wyników swoich badań – tych, które sprawiły, że wyruszyła w osobistą podróż, aby poznać samą siebie oraz aby zrozumieć innych.

Krótka animacja o trzech mitach, które tworzą  coś co Russ Harris, znany psychoterapeuta ACT, nazywa “pułapką szczęścia”.

 Warto jest odróżnić współczucie dla siebie od poczucia własnej wartości. Poczucie własnej wartości odnosi się do stopnia, w jakim oceniamy siebie pozytywnie. Pokazuje, jak bardzo lubimy lub cenimy siebie, i często opiera się niestety na porównywaniu się z innymi. współczucie dla siebie jest inne.  Nie jest oparte na pozytywnych osądach, ale jest  sposobem odnoszenia się do siebie. Czujemy współczucie dla siebie, ponieważ jesteśmy ludźmi, a nie dlatego, że jesteśmy wyjątkowi.

Jeżeli masz swoją propozycję dobrego filmu, wartego zobaczenia, daj znać w komentarzach poniżej.

1

Sylwia Pilch

Certyfikowana nauczycielka MBSR i medytacji, psychoterapeuetka, HR Business Partner. Prowadzi dla studentów praktyki na Uniwersytecie SWPS. Łączy w sobie solidne doświadczenie biznesowe z wieloma latami praktyki technik uważności. Pierwsza w Polsce osoba wdrażająca u obecnego pracodawcy program Mindfulness w modelu in-house.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Surfowanie na fali impulsu

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
praktyka uważności i surfowanie 04. 02. 2023.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jedną z mniej znanych formalnych praktyk uważności. Praktyka ta nazywa się “Surfowanie...

Czytaj dalej

Cierpliwość. Postawy i podstawy uważności.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
cierpliwość_w_medytacji 03. 10. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Mindfulness Inside w Polskim Radiu

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
01. 18. 2023.

W ostatnich miesiącach Kuba miał przyjemność gościć w Czwartym Programie Polskiego Radia. Linki do audycji poniżej. ...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

4 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

14 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (czwartki)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBCT (MINDFULNESS BASED COGNITIVE THERAPY) – ON-LINE

12 PAŹDZIERNIKA 8:00 - 10:00
Mindfulness-Based Cognitive Therapy czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom depresji w 1995 roku. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się