Emocje i współczucie @YouTube

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kolejną porcję filmików na Youtube. Tym razem dotyczą one emocji i współczucia. 

Praktykując uważność cały czas rozwijamy naszą świadomość emocji. Obserwujemy ich przemijalność, ich adekwatność lub jej brak. Widzimy kiedy jesteśmy w odpowiedzi, a kiedy znów w reakcji i naszych automatyzmach.

Film nie zastąpi medytacji, ale może być inspiracją do praktyki, która umożliwia nam zmianę oraz większą świadomość. 🙂

„Dlaczego nie jesteśmy bardziej współczujący?” Daniel Goleman, TED (napisy PL)

Bardzo ciekawe wystąpienie Daniela Golemana dotyczące współczucia. Uważność bez współczucia to jak ptak z jednym skrzydłem. Szczególnie w dzisiejszych czasach bardzo go potrzebujemy. I dla siebie i dla innych.

„Nie jesteś na łasce swoich emocji, twój mózg je tworzy” Lisa Feldman, TED (napisy PL)

„Czy umiesz poznać po czyjejś minie, co czuje? Czy każdy tak samo odczuwa szczęście, smutek i niepokój? Co to w ogóle są emocje? Od 25 lat profesor psychologii Lisa Feldman Barrett tworzy mapę wyrazów twarzy, skanuje mózgi i analizuje setki prac naukowych z fizjologii, żeby zrozumieć prawdziwą naturę emocji. Dzieli się wynikami swoich wyczerpujących badań i wyjaśnia, że mamy więcej kontroli nad emocjami, niż nam się zdaje.”

“Dar i moc emocjonalnej odwagi” Susan David, TED (napisy PL)

Poruszająca wypowiedź psycholożki Susan David, która dzieli się tym, jak sposób radzenia sobie z naszymi emocjami kształtuje wszystko, co ma znaczenie: nasze działania, kariery, relacje, zdrowie i szczęście.

“Gotowość: metafora nieproszonego gościa, bezdomnego Joe”, Centrum DBT Emocje

Praktykując uważność, rozwijamy naszą gotowość do akceptacji nieprzyjemnych emocji i myśli, oraz tego że możemy dalej żyć pomimo tych nieprzyjemnych wrażeń. Bez natychmiastowej chęci usunięcia tych doświadczeń, oraz chęci zamiany na inne. Nie jest to łatwe, ale na pewno możemy to rozwijać przez praktykę.

“Alfred i cień – krótka historia o emocjach”, IPR (napisy PL)

Krótka animacja w prosty sposób tłumacząca emocje oraz jak możemy przekształcić nasze emocjonalne doświadczenia i reakcje, by były dla nas bardziej funkcjonalne. 🙂

“Potęga wrażliwości” Brene Brown, TEDxHouston (napisy PL)

Brene Brown analizuje naszą zdolność do współodczuwania, kochania oraz poczucie przynależności. We wzruszającym, zabawnym wystąpieniu dzieli się głębokimi spostrzeżeniami dotyczącymi wyników swoich badań – tych, które sprawiły, że wyruszyła w osobistą podróż, aby poznać samą siebie oraz aby zrozumieć innych.

“Trzy mity na temat szczęścia”, ACBS Polska

Krótka animacja o trzech mitach, które tworzą  coś co Russ Harris, znany psychoterapeuta ACT, nazywa “pułapką szczęścia”.

“Różnica między poczuciem własnej wartości a współczuciem dla siebie”, Kristin Neff, TEDxCentennialParkWomen (język angielski)

Warto jest odróżnić współczucie dla siebie od poczucia własnej wartości. Poczucie własnej wartości odnosi się do stopnia, w jakim oceniamy siebie pozytywnie. Pokazuje, jak bardzo lubimy lub cenimy siebie, i często opiera się niestety na porównywaniu się z innymi. współczucie dla siebie jest inne.  Nie jest oparte na pozytywnych osądach, ale jest  sposobem odnoszenia się do siebie. Czujemy współczucie dla siebie, ponieważ jesteśmy ludźmi, a nie dlatego, że jesteśmy wyjątkowi.

Jeżeli masz swoją propozycję dobrego filmu, wartego zobaczenia, daj znać w komentarzach poniżej.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
Rekomendowane wpisy

Dodaj komentarz

Wpisz wyszukiwaną frazę

Podobał Ci się artykuł?
Zapisz się do newslettera
mindfulness i bieganie