Depresja w firmie

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Zdrowie, Wszystkie wpisy, depresja-praca
03. 31. 2017.

Zapraszamy Cię do lektury naszego artykułu dotyczącego depresji w świecie pracy, publikowanego na łamach marcowego „Personelu i Zarządzania”. „Personel” jest najbardziej znanym polskim czasopismem zajmującym się problematyką zarządzania zasobami ludzkimi. Tematem przewodnim marcowego numeru były toksyczne organizacje.

Depresja nie jest najczęściej poruszanym tematem na konferencjach związanych z obszarem zarządzania ludzkiego. Gdy samemu pracowałem w obszarze HR nie pamiętam, żeby kiedykolwiek ten temat pojawiał się na tapecie rozmów, programów  prozdrowotnych, lub inicjatyw wdrażanych przez dział HR. Dzisiaj całe szczęście zaczyna się to powoli zmieniać. Zmiana ta jest konieczna, bo według badań WHO (World Health Organisation) do 2020 roku depresja będzie drugim najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie.

Depresja nie kończy się w momencie wejścia do pracy i odbicia karty. Nie zaczyna się gdy opuszczamy pracę. Dlatego nie zauważanie jej w kontekście pracowników, to trochę tak jak zamiatanie pod dywan i wierzenie, że w jakiś cudowny sposób brud zniknie przez samo ukrycie go przed naszym wzrokiem. W pewien sposób jest to zrozumiałe. Depresja, czy każdy inny temat związany ze zdrowiem, to obszar prywatności każdego pracownika, którym może, choć wcale nie musi dzielić się z pracodawcą. Z drugiej strony firma, powinna być zainteresowana tym obszarem. W warunkach gdy każda z pracujących na etacie osób poświęca swojemu pracodawcy lub pracodawcom jedną trzecią swojego życia – należy to według mnie do konieczności.

Dobrej lektury…

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu czterech lat, uczy uważności od dziesięciu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Mindfulness w relacji (cz 2).

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
relacyjny taniec 09. 23. 2024.

„Miłość to dotykanie bez duszenia, bliskość bez przylegania, wolność bez oddzielania.”Virginia Satir W sercu każd...

Czytaj dalej

Umysł początkującego. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
06. 01. 2024.

“Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."Marcel Proust Umys...

Czytaj dalej

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) WARSZAWA

15 MAJA 18:00 – 20:30 (czwartki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

MINDFULNESS DLA PSYCHOTERAPEUTÓW (KRAKÓW)

6 CZERWCA - 8 CZERWCA

Warsztat "Mindfulness dla psychoterapeutów" to intensywny program szkoleniowy, skierowany do psychoterapeutów praktykujących psychoterapię lub poradnictwo psychologiczne. Celem warsztatu jest wprowadzenie uczestników w podstawy Mindfulness oraz zapewnienie narzędzi, które pozwolą im na integrację praktyki uważności z formą psychoterapii praktykowaną przez danego psychoterapeutę. Podczas 25-godzinnego warsztatu, uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy Mindfulness, w tym praktyki uważności formalne i nieformalne oraz metody wspierające obecność terapeutyczną. Warsztat składa się z różnych modułów, w tym wykładów teoretycznych, ćwiczeń praktycznych, a także dyskusji i refleksji grupowej.

Zapisz się