Mindfulness – Droga do kreatywności i konkurs

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Książki o uważności, Wszystkie wpisy, o tym jakbyć bardziej kreatywnym dzieki medytacji
03. 17. 2017.

O nowej książce, której mamy przyjemność patronować – „Mindfulness. Droga do kreatywności” Dannego Penmana czyli „Twórz, rozwijaj się i znajdź swoje miejsce w pędzącym świecie”.

Lubię książki Dannego Penmana. Czasami gdy kogoś czytam, gdy czytam jakiego języka używa pojawia mi się myśl – czy mógłbym się z nim zaprzyjaźnić. Czy moglibyśmy wypić razem kawę, czy mógłbym zaprosić autora do mojego domu, albo czy mielibyśmy po prostu o czym gadać.

 

Dannego Penmana znam tylko przez pryzmat jego trzech książek, ale mam takie wrażenie, że mógłbym z nim  rozmawiać i ta rozmowa byłaby pełna naturalności, po prostu. Język, którym Penman pisze swoje książki jest przystępny i konwersacyjny.  Daleki od naukowego żargonu i równie daleki od “miękkiego, puszystego mistycyzmu”.

 

“Mindfulness i droga do kreatywności”

 

“Mindfulness i droga do kreatywności”, to nowa książka Dannego Penmana wydana nakładem wydawnictwa “Samo Sedno”. To o niej chciałbym powiedzieć Ci coś więcej.

Nie jest to to książka duża. Ma tylko 160 stron i sprzedawana jest wraz z płytą CD zawierająca praktyki uważności do ćwiczenia w domu. Osią główną książki jest cztero tygodniowy trening uważności. Składa się on z następujących modułów (Adaptacja, Tworzenie, Odporność psychiczna, Wgląd).

 

Każdy z nich zbudowany jest w podobny sposób jak zwykle prowadzone są standardowe treningi Mindfulness, czyli składa się zarówno z wiedzy teoretycznej, jak i części praktycznej, gdzie autor w wyczerpujący sposób opisuje jak działają poszczególne praktyki i jakie korzyści wiążą się z praktyką. Cała książka okraszona jest wieloma historiami, nawiązującymi do tematu danego rozdziału.

 

Przymus Kreatywności

 

Gdy dowiedziałem się o tej książce pierwszy raz, byłem zdziwiony tytułem. Miałem obawę, że przeczytam kolejny poradnik jak praktykować Mindfulness, ale tym razem w kontekście kreatywności. Pierwsze rozdziały całkowicie rozwiały tą wątpliwość. Kreatywność w rozumieniu Penmana to nie tylko umiejętność tworzenia nowych rzeczy, projektów, zdań czy koncepcji. Nie chodzi tu o kreatywność, która polega na ucieczce w działanie.

Kreatywność, o której mówi autor, to coś całkowicie bliskiego życiu każdego człowieka. Chodzi tu również o umiejętność patrzenia na świat z mniejszą ilością filtrów, koncepcji, czy oczekiwań. Mniej autopilota i nawykowego podejmowania decyzji, a więcej świadomego wyboru. Każdy z nas się czasami “zawiesza” na jakimś planie, decyzji, czy rzeczy do zrobienia. Brak weny nie dotyka tylko pisarzy, artystów, czy pracowników kreatywnych. Jest to coś co dotyczy każdego z nas i zwykle najbardziej boli przy tych najprostszych wyborach i codziennych dylematach.   

Autor prowadzi czytelnika do większej kreatywności, pomagając mu w międzyczasie redukować swój stres. Redukcja stresu jest tu niejako produktem ubocznym, ale nieodłącznie związanym z rozwijaniem kreatywności. Zestresowany i kreatywny to trochę oksymoron, występujący w przyrodzie, ale tylko do czasu. W pewnym momencie “kreatywny” się kończy i zostaje tylko “zestresowany”.

“Mindfulness i droga do kreatywności”, to książka dla każdego. Zarówno, dla tych którzy mieli i mają już doświadczenie w praktyce uważności, jak i dla tych którzy dopiero zaczynają.

Umysł początkującego, ciekawość dziecka to czasem te cechy, które tracimy najszybciej wchodząc po drabinie lat, oraz kolejnych życiowych zadań. Książka ta pokazuje jak do nich wrócić.

 

Napisz haiku i wygraj książkę – konkurs

 

Mamy dla Ciebie mały niespodziankę. W związku z tym, że jesteśmy patronem nowej książki dr. Penmana, mamy dla Ciebie mały konkurs gdzie możesz wygrać tę właśnie książkę. Pisałeś kiedyś haiku? Myślałeś o tym, aby zacząć? Tutaj znajdziesz regulamin naszego konkursu. Zaczynamy 18.03., kończymy 24.03. o 23:59. Jeżeli jesteś zainteresowany czekamy na Twoje zgłoszenie

Danny Penman to jeden ze współautorów programu MBCT, który współtworzył wraz z Zindelem Segalem oraz Markiem Williamsem. MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) czyli Terapia Poznawcza oparta na uważności w kreatywny sposób zaadaptowała ośmiotygodniowy program MBSR, aby efektywniej pomagać osobom zmagającym się z depresja i jej nawrotami. W Polsce ukazały się takie jego książki jak „Mindfulness dla zdrowia. Jak radzić sobie z bólem, stresem i zmęczeniem”, oraz  Mindfulness. Trening uważności Jak znaleźć spokój w pędzącym świecie„.

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, trener oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Cierpliwość. Postawy i podstawy uważności.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
cierpliwość_w_medytacji 03. 10. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Mindfulness Inside w Polskim Radiu

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
01. 18. 2023.

W ostatnich miesiącach Kuba miał przyjemność gościć w Czwartym Programie Polskiego Radia. Linki do audycji poniżej. ...

Czytaj dalej

Mindfulness w związku – recenzja książki

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
mindfulness w zwiazku 01. 16. 2023.

„Głównym celem książki, jest zainspirowanie do pracy nad intencjonalnością w małżeństwie lub związku pozamałżeńskim oraz...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

PORANEK Z MINDFULNESS – WARSZAWA

15 KWIETNIA 10:00 – 12:00

Poranek z uważnością to nasze cykliczne spotkanie, podczas którego praktykujemy uważność. Nie ma tutaj cześci wykładowej i całe dwie godziny przeznaczone są tylko na praktykę prowadzonych praktyk Mindfulness.

Poranek z uważnością to nasze cykliczne spotkanie, podczas którego praktykujemy uważność. Nie ma tutaj cześci wykładowej i całe dwie godziny przeznaczone są tylko na praktykę prowadzonych praktyk Mindfulness.

Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

8 MAJA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

OTWARTA PRAKTYKA UWAŻNOŚCI (ON-LINE)

10 MAJA 20:00 – 20:30
Zapraszamy Cię do wspólnej praktyki w każdą środę o godz. 20:00. Spotkanie jest otwarte i darmowe dla osób po kursach, osób bez jakiegokolwiek doświadczenia medytacyjnego, oraz wszystkich zainteresowanych poznaniem czym jest uważność.
Zapisz się