Aplikacje z obszaru Mindfulness czyli uważność przez telefon – krótki przegląd

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Dobrostan, Wszystkie wpisy, Aplikacje Mindfulness
07. 31. 2015.

Nie jestem fanem aplikacji na smartfona, które w tytule lub w zamierzeniu mają coś wspólnego z uważnością (Mindfulness). Jak dla mnie (JB) stosowanie aplikacji, żeby być bardziej uważnym, to trochę jak gaszenie pożaru benzyną. W teorii można to zrobić, ale w praktyce nie zawsze jest to najlepszy pomysł. Nawyk bycia online, podtrzymywany przez nasze smartphony, nie służy uważności. W związku z tym, jeśli ciężko Ci się odkleić od telefonu, rozwijanie uważności za pomocą telefonu może tylko osłabić Twoje “Bycie Tu i Teraz” .

Dodatkowo, Mindfulness dobrze na samym początku poznać przez nauczyciela, tak aby bezpośrednie doświadczenie czym jest uważność przyszło za pomocą kontaktu z grupą, pracy na warsztacie oraz własnych przemyśleń. Tak właśnie wygląda mechanizm uczenia się ludzi dorosłych. W przeciwieństwie do dzieci, które uczą się po prostu uruchamiając swoje zmysły – my dorośli potrzebujemy doświadczenia, refleksji, teorii i praktyki.  W świecie gdzie odległości pomiedzy nami ciągle rosną, kontakt z drugim człowiekiem może być o wiele bardziej karmiący niż każda, najlepsza nawet aplikacja.

 Niezależnie od mojego prywatnego zdania, widzę czasem, że uczestnicy naszych warsztatów i szkoleń trafiają do nas, ponieważ ich pierwszy kontakt z obszarem uważności nastąpił właśnie za pośrednictwem aplikacji na smarthona lub na tableta.

W związku z tym poniżej mała lista najczęściej kupowanych i wykorzystywanych aplikacji. Kolejność nie sugeruje ważności. Medytacje tam zawarte mogą różnić się/ różnią się od tych stosowanych na kursach MBSR.

The Mindfulness App (Android/ Iphone)

Aplikacja płatna. Praktyki prowadzone są m.in przez Catherine Poland Orzech, nauczyciela Mindfulness ze szpitala Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Można wybrać praktyki o długości 3,5, 15 oraz 30 minut lub opcję bez prowadzenia. Istnieje też opcja medytacji bez głosu. W opcjach dodatkowych medytacje prowadzą tak znani nauczyciele Mindfulness jak Jack Kornfield, Joseph Goldstein, Rick Hanson, Sharon Salzberg, Tara Brach czy Pema Chodron.

Headspace (Android/Iphone)

Aplikacja darmowa podczas okresu próbnego. Headspace został założony przez Andego Putticombe, byłego mnicha buddyjskiego, ale też co ciekawe – ex cyrkowca. Na TED talks możecie zobaczyć jedną z jego prelekcji, w której wypowiada się o uważności. Aplikacja oprócz zestawu medytacji zawiera też porady jak odpowiednio siedzieć, podstawową wiedzę na temat neuroplastyczności, oraz tego jak działa umysł.

Buddhify (Android/Iphone)

Aplikacja płatna. Dzieło firmy 21awake oraz Rohana Gunatillake, uznawanego przez czasopismo Wired za jedno z 50 najbardziej kreatywnych ludzi na ziemi. Zawiera zestaw wielu praktyk, które można wykonywać zarówno w drodze do pracy oraz podczas stania w korku oraz inne bardziej popularne praktyki.


Calm
(Android/ Iphone)

Po ściągnięciu darmowej wersji otrzymujesz zestaw paru prowadzonych medytacji oraz listę dodatkowych opcji oraz praktyk, osiągalnych po opłaceniu miesięcznej subskrypcji. Aplikacja wygląda bardzo przejrzyście i prosto. Oprócz zestawu praktyk zawiera też dźwięki natury oraz muzykę relaksacyjną.

Łyżka dziegciu

Mówiąc szczerze, póki co, nie ma zbyt wielu badań, które pokazywałyby mierzalne efekty ze stosowania aplikacji tego typu . Nie znaczy to jednak, że trzeba z nich rezygnować. Myślę, że czasem praktyka formalna z telefonem może byc po prostu lepsza niż brak praktyki wogóle. Na wiekszości kursów Mindfulness, nauczyciele wyposażą Cię we wlasne nagrania, ktore najczęściej również można znaleźć na internecie w ramach Youtuba, Soundclouda, lub innych mediów. Nagrania te, oczwiście można uruchomić z telefonu. Tak więc sam telefon nie jest tutaj „złem wcielonym.

Tym co jest ważne to świadomość naszej relacji z telefonem. Słowo „relacja” jest tu nieprzypadkowe. Jeśli czujesz że używasz swój telefon zbyt często a myśl o rozładowanym telefonie powoduje u Ciebie napięcie i nie jestesteś w stanie skończyć żadnej praktyki w domu bez sprawdzania telefonu, wtedy rozważyłbym raczej rezygnację z telefonu i aplikacji jako sposobów na rozwijanie praktyki. W każdym innym przypadku, po prostu użyj swojego doświadczenia jako przewodnika i sprawdź jak jest u Ciebie. Dobrej praktyki 🙂 !

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, trener oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Surfowanie na fali impulsu

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
praktyka uważności i surfowanie 04. 02. 2023.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jedną z mniej znanych formalnych praktyk uważności. Praktyka ta nazywa się “Surfowanie...

Czytaj dalej

Cierpliwość. Postawy i podstawy uważności.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
cierpliwość_w_medytacji 03. 10. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Mindfulness Inside w Polskim Radiu

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
01. 18. 2023.

W ostatnich miesiącach Kuba miał przyjemność gościć w Czwartym Programie Polskiego Radia. Linki do audycji poniżej. ...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

4 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

14 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (czwartki)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBCT (MINDFULNESS BASED COGNITIVE THERAPY) – ON-LINE

12 PAŹDZIERNIKA 8:00 - 10:00
Mindfulness-Based Cognitive Therapy czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom depresji w 1995 roku. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się