Sześć sposobów na uważność

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy, Praktyka, Wszystkie wpisy, uwazna czynnosc
01. 13. 2019.

Kilka sposobów na ćwiczenie uważności podczas dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.

Czasami możemy porównać umysł do małpki, która skacze z drzewa na drzewo.

Podobnie nasz umysł “biegnie” do przyszłości, przeszłości. Wspominamy to co wydarzyło się wcześniej w ciągu dnia, planujemy co jeszcze mamy do zrobienia, myślimy o tym co powiedział wczoraj sąsiad lub co musimy kupić na obiad. “Przeskakując” z myśli na myśl często nawet nie do końca rejestrujemy co doświadczamy w danej chwili, np. tego jaki smak ma herbata lub kawa, którą w danym momencie pijemy lub jak bardzo “zastało się” nasze ciało, bo nie zmienialiśmy pozycji przez ostatnią godzinę. 

Tak bardzo spieszymy się, by zdążyć ze wszystkimi zadaniami, które na dany dzień zaplanowaliśmy, że czasem zapominamy zrobić sobie chwilę przerwy, by np. rozprostować nogi lub napić się wody. Takie zjawisko w uważności nazywamy autopilotem.

Uważność możemy praktykować w tak zwany sposób formalny, czyli medytując na siedząco lub leżąco, albo  wykonując uważny ruch. Możemy też ćwiczyć ją w naszej codzienności, wykonując zwykłe czynności lub kierując naszą uwagę na nasze bieżące doświadczenie, na “tu i teraz”. Mogą to być małe mikro przerwy, w których zauważymy doznania płynące z naszego ciała, to co rejestrują nasze zmysły lub to jakie emocje odczuwamy.

Jeżeli w danej chwili borykasz się z trudną sytuacją, chwila uważności może pomóc ci złapać inną perspektywę, “skontaktować” się z twoimi emocjami i wybrać bardziej korzystną odpowiedź na to co się wydarza. Jeżeli natomiast doświadczasz przyjemnego zdarzenia, możesz przeżyć je bardziej świadomie i w pełniejszy sposób.

W poniższej infografice podpowiadamy kilka sposobów na ćwiczenie uważności podczas dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.

sposoby na uważność

Sylwia Pilch

Certyfikowana nauczycielka MBSR i medytacji, psychoterapeuetka, HR Business Partner. Prowadzi dla studentów praktyki na Uniwersytecie SWPS. Łączy w sobie solidne doświadczenie biznesowe z wieloma latami praktyki technik uważności. Pierwsza w Polsce osoba wdrażająca u obecnego pracodawcy program Mindfulness w modelu in-house.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Zachwyt w Górach Przeklętych

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
zachwyt i mindfulness 08. 05. 2021.

Mindfulness Inside na Bałkańskich szczytach. O zachwycie i dlaczego potrzebujemy go w naszym życiu. Dwa tygodnie tem...

Czytaj dalej

Mindfulness w związku (część 1)

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
mindfulness w zwiazku 05. 02. 2021.

Mindfulness w związku to nasz nowy cykl koncentrujący się na uważności w relacjach partnerskich. Jeśli nasza relacja ma ...

Czytaj dalej

Praktyka uważności a praca z nawykami

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
uważność w pracy z nawykami 02. 08. 2021.

Czy próbowałeś kiedyś stworzyć listę postanowień noworocznych albo po prostu wyznaczyłeś sobie cele, do których realizac...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

12 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się