Kilka sposobów na ćwiczenie uważności podczas dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.
Czasami możemy porównać umysł do małpki, która skacze z drzewa na drzewo.
Podobnie nasz umysł “biegnie” do przyszłości, przeszłości. Wspominamy to co wydarzyło się wcześniej w ciągu dnia, planujemy co jeszcze mamy do zrobienia, myślimy o tym co powiedział wczoraj sąsiad lub co musimy kupić na obiad. “Przeskakując” z myśli na myśl często nawet nie do końca rejestrujemy co doświadczamy w danej chwili, np. tego jaki smak ma herbata lub kawa, którą w danym momencie pijemy lub jak bardzo “zastało się” nasze ciało, bo nie zmienialiśmy pozycji przez ostatnią godzinę.
Tak bardzo spieszymy się, by zdążyć ze wszystkimi zadaniami, które na dany dzień zaplanowaliśmy, że czasem zapominamy zrobić sobie chwilę przerwy, by np. rozprostować nogi lub napić się wody. Takie zjawisko w uważności nazywamy autopilotem.
Uważność możemy praktykować w tak zwany sposób formalny, czyli medytując na siedząco lub leżąco, albo wykonując uważny ruch. Możemy też ćwiczyć ją w naszej codzienności, wykonując zwykłe czynności lub kierując naszą uwagę na nasze bieżące doświadczenie, na “tu i teraz”. Mogą to być małe mikro przerwy, w których zauważymy doznania płynące z naszego ciała, to co rejestrują nasze zmysły lub to jakie emocje odczuwamy.
Jeżeli w danej chwili borykasz się z trudną sytuacją, chwila uważności może pomóc ci złapać inną perspektywę, “skontaktować” się z twoimi emocjami i wybrać bardziej korzystną odpowiedź na to co się wydarza. Jeżeli natomiast doświadczasz przyjemnego zdarzenia, możesz przeżyć je bardziej świadomie i w pełniejszy sposób.
W poniższej infografice podpowiadamy kilka sposobów na ćwiczenie uważności podczas dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.