Sześć sposobów na uważność

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy, Praktyka, Wszystkie wpisy, uwazna czynnosc
01. 13. 2019.
1

Kilka sposobów na ćwiczenie uważności podczas dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.

Czasami możemy porównać umysł do małpki, która skacze z drzewa na drzewo.

Podobnie nasz umysł “biegnie” do przyszłości, przeszłości. Wspominamy to co wydarzyło się wcześniej w ciągu dnia, planujemy co jeszcze mamy do zrobienia, myślimy o tym co powiedział wczoraj sąsiad lub co musimy kupić na obiad. “Przeskakując” z myśli na myśl często nawet nie do końca rejestrujemy co doświadczamy w danej chwili, np. tego jaki smak ma herbata lub kawa, którą w danym momencie pijemy lub jak bardzo “zastało się” nasze ciało, bo nie zmienialiśmy pozycji przez ostatnią godzinę. 

Tak bardzo spieszymy się, by zdążyć ze wszystkimi zadaniami, które na dany dzień zaplanowaliśmy, że czasem zapominamy zrobić sobie chwilę przerwy, by np. rozprostować nogi lub napić się wody. Takie zjawisko w uważności nazywamy autopilotem.

Uważność możemy praktykować w tak zwany sposób formalny, czyli medytując na siedząco lub leżąco, albo  wykonując uważny ruch. Możemy też ćwiczyć ją w naszej codzienności, wykonując zwykłe czynności lub kierując naszą uwagę na nasze bieżące doświadczenie, na “tu i teraz”. Mogą to być małe mikro przerwy, w których zauważymy doznania płynące z naszego ciała, to co rejestrują nasze zmysły lub to jakie emocje odczuwamy.

Jeżeli w danej chwili borykasz się z trudną sytuacją, chwila uważności może pomóc ci złapać inną perspektywę, “skontaktować” się z twoimi emocjami i wybrać bardziej korzystną odpowiedź na to co się wydarza. Jeżeli natomiast doświadczasz przyjemnego zdarzenia, możesz przeżyć je bardziej świadomie i w pełniejszy sposób.

W poniższej infografice podpowiadamy kilka sposobów na ćwiczenie uważności podczas dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.

sposoby na uważność

1

Sylwia Pilch

Certyfikowana nauczycielka MBSR i medytacji, psychoterapeuetka, HR Business Partner. Prowadzi dla studentów praktyki na Uniwersytecie SWPS. Łączy w sobie solidne doświadczenie biznesowe z wieloma latami praktyki technik uważności. Pierwsza w Polsce osoba wdrażająca u obecnego pracodawcy program Mindfulness w modelu in-house.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Cierpliwość. Postawy i podstawy uważności.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
cierpliwość_w_medytacji 03. 10. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Mindfulness Inside w Polskim Radiu

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
01. 18. 2023.

W ostatnich miesiącach Kuba miał przyjemność gościć w Czwartym Programie Polskiego Radia. Linki do audycji poniżej. ...

Czytaj dalej

Mindfulness w związku – recenzja książki

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
mindfulness w zwiazku 01. 16. 2023.

„Głównym celem książki, jest zainspirowanie do pracy nad intencjonalnością w małżeństwie lub związku pozamałżeńskim oraz...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

PORANEK Z MINDFULNESS – WARSZAWA

15 KWIETNIA 10:00 – 12:00

Poranek z uważnością to nasze cykliczne spotkanie, podczas którego praktykujemy uważność. Nie ma tutaj cześci wykładowej i całe dwie godziny przeznaczone są tylko na praktykę prowadzonych praktyk Mindfulness.

Poranek z uważnością to nasze cykliczne spotkanie, podczas którego praktykujemy uważność. Nie ma tutaj cześci wykładowej i całe dwie godziny przeznaczone są tylko na praktykę prowadzonych praktyk Mindfulness.

Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

8 MAJA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

OTWARTA PRAKTYKA UWAŻNOŚCI (ON-LINE)

10 MAJA 20:00 – 20:30
Zapraszamy Cię do wspólnej praktyki w każdą środę o godz. 20:00. Spotkanie jest otwarte i darmowe dla osób po kursach, osób bez jakiegokolwiek doświadczenia medytacyjnego, oraz wszystkich zainteresowanych poznaniem czym jest uważność.
Zapisz się