Mindfulness w firmie – przegląd artykułów z firmowych blogów

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy, Mindfulness w pracy, Wszystkie wpisy, mindfulness w pracy
11. 10. 2018.

Dziś mamy dla Ciebie zestawienie paru artykułów z firmowych blogów różnych organizacji dotyczących uważności w miejscu pracy.

Mindfulness w pracy nie jest tematem nowym na świecie, nie jest też nowym tematem w Polsce. Może zabrzmi to odrobinę dziwnie, ale uważność w biznesie wymaga bardzo dużej uważności w obchodzeniu się z nią. 

Łatwo jest ją spłycić i zacząć przedstawiać jako technikę służącą poprawie kreatywności, redukującą stres lub  zmniejszającą poziom absencji. Nawet jeśli tak jest, przedstawianie uważności tylko w tym kontekście jest daleko posuniętym redukcjonizmem tworzącym z niej kolejną miękką umiejętność do szlifowania. Uważność praktykowana przez tysiące lat, nigdy nie była sposobem na lepszą jakość pracy czy koncentrację. Jeśli w ogóle można mówić o jakimś celu, to raczej chodziło o zmianę sposobu funkcjonowania, przeżywania rzeczywistości i samego siebie.  Traktowanie uważności (Mindfulness) jako sposób poprawy koncentracji i kreatywności to trochę tak, jakby mieć statek kosmiczny i móc polecieć w najdalsze gwiazdy, a zamiast tego latać na linii Warszawa – Ciechocinek. Można to zrobić i w teorii nie ma w tym nic złego, ale czemu by nie pójść dalej i stosować ten statek do tego do czego został stworzony.

Innym niebezpieczeństwem w kontekście uważności w biznesie może być pomieszanie wynikające z języka oraz z doboru metod lub sposobu przekazu, który może nie pasować do grupy, z którą będzie się pracować.

Pamiętam pewne spotkanie w firmie farmaceutycznej, gdzie osoba z którą rozmawiałem powiedziała “fajny ten mindfulness, ale trochę obawiam się, że ludzie nie kupią tej praktyki z drzewami”. Bardzo mnie to zdziwiło i zapytałem: “nie wiem czy do końca rozumiem, o co chodzi z tymi drzewami?” „No bo wie Pan – jedna z naszych grup projektowych miała kiedyś wyjazd integracyjny, gdzie zaprosiliśmy nauczycielkę Mindfulness. Wszystko było fajnie, wszystko było super, dopóki nie zaprosiła nas do wyjścia na zewnątrz i do przytulania się do drzew. Później było grupie jakoś ciężko dalej uczestniczyć w tym warsztacie, a temat stał się dyżurnym tematem żartów w tej grupie i tak jest do dzisiaj. Sprawiło to, że duża część zespołu jest nastawiona bardzo sceptycznie do uważności w firmie”. Pokiwałem głową i przeszliśmy do kolejnej części rozmowy. Nie wiem jaki był zamysł prowadzącej. Nie wiem co było dalej i nie zamierzam tego oceniać nie mając detali, ale być może przy pierwszym kontakcie z uważnością w świecie biznesowym pomysł przytulania drzew nie jest najlepszą ideą. 

Tak naprawdę obydwa opisane obszary nadają się na dwa lub więcej osobnych artykułów i opracowań traktujących o tzw. McMindfulnessie oraz tym jak dobrze wdrażać uważność w miejscu pracy. Na to na pewno przyjdzie czas na przestrzeni tego bloga lub w ramach innych miejsc, gdzie piszemy. Dziś tymczasem mamy dla Ciebie subiektywne zestawienie artykułów o uważności z blogów firmowych dużych organizacji, które uczą swoich pracowników Mindfulness. Niektóre z tych artykułów mają więcej głębi, inne mniej. Niektóre piszą o buddyjskich korzeniach Mindfulness, inne się od tego odżegnują. W jednych tendencja do „Macdonaldyzacji uważności” jest większa, w innych nie występuje. Tutejsza selekcja nie aspiruje do pokazania najlepszych praktyk, ale raczej przedstawia kolaż postów firm, które zdają się doceniać jak ważna jest uważność i/lub na pewno nie boją się o tym pisać.

Mindfulness w firmie – przegląd wpisów

Dropbox

W miarę wyważony artykuł prezentujący siedem wskazówek, jak można zaprosić uważność do swojego życia zawodowego i pracy. Zacznij dzień o przerwy, zauważ jak reaguje Twoje ciało na codzienne wydarzenia, praktykuj nieoceniającą obserwację innych i siebie, zachęć kolegów do praktyki, zaakceptuj przeszłość i praktykuj radykalną akceptację, wizualizuj sukces – tak brzmią tytuły sekcji.

SAP

Kolejna z wielkich firm ucząca swoich pracowników Mindfulness i robiąca to rzeczywiście na bardzo dużą skalę. Jeśli masz ochotę poczytać więcej o ich programie rzuć okiem na artykuł z ich firmowego bloga. Jak na razie SAP zdążył przeszkolić już ponad siedem tysięcy ze swoich pracowników. O Mindfulnessie w SAPie pisaliśmy już w jednym z naszych wcześniejszych artykułów na blogu.

Deloitte

Jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych firm konsultingowych na świecie. Autorka artykułu pisze o wdrażaniu uważności w miejscu pracy opierając się na jednym z badań przeprowadzonych przez naukowców z Grenoble Ecole de Management Universite, ESCEM in France i Uniwersytetu w  Helsinkach. Artykuł punktuje korzyści oraz wskazuje rekomendacje dla programów dotyczących wdrażania Mindfulness w otoczeniu firmowym.

Salesforce

Salesforce bardzo dużo miejsca na swoim blogu poświęca uważności. Nie ma w tym nic dziwnego, Marc Benioff, CEO jest długoletnim praktykiem medytacji. To dzięki niemu powstały takie inicjatywy jak dzień uważności i współczucia w Salesforce, gdzie co rocznie pracownicy mogą poznawać i praktykować uważność i współczucie. Z ciekawostek, niektóre z medytacji prowadzą mnisi z Plum Village, czyli z ośrodka (sieci ośrodków) założonych przez znanego nauczyciela uważności Thich That Thana.

Virgin

Choć w ramach brytyjskiego Virgin uczy się pracowników uważności, artykuł raczej traktuje czym jest uważność i jak wdrażać ją w miejscu pracy. Autor podaje przykłady różnych firm wdrażajacych Mindfulness w miejscu pracy oraz opisuje korzyści dla pracowników i organizacji.

Trello

Narzędzia Trello nie trzeba przedstawiać nikomu kto zajmuje się zarządzaniem projektami. Artykuł nie jest specjalnie odkrywczy i chyba najbardziej z wszystkich tu przedstawionych wygląda jak chęć podpięcia się pod rozpędzony “Mindfulness-pociąg”. Oprócz listy aplikacji do praktyki Mindfulness nie znajdziesz tu nic nowego, ale niewątpliwym plusem jest to, że Trello na swoich stronach pisze o uważności. Czy uczą tam pracowników uważności – nie wiem.

Schneider Electric

Artykuł o tyle interesujący, że napisany przez praktyka uważności. Dość mocno widać w nim postawienie na uważność jako środek poprawy jakości i efektywności pracy.

Będziemy starali się co pewien czas publikować podobne zestawienia oraz kolejne artykuły dotyczące uważności w pracy, tego jak można ją wdrażać i stosować nie robiąc z niej kolejnej “miękkiej umiejętności” do nauczenia. A tymczasem, jeśli temat Cię interesuje, możesz rzucić okiem na nasze wcześniejsze artykuły z tego obszaru.

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, trener oraz psychoterapeuta Gestalt. Menedżer z doświadczeniem zdobytym w firmach z listy Fortune 500. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Zachwyt w Górach Przeklętych

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
zachwyt i mindfulness 08. 05. 2021.

Mindfulness Inside na Bałkańskich szczytach. O zachwycie i dlaczego potrzebujemy go w naszym życiu. Dwa tygodnie tem...

Czytaj dalej

Mindfulness w związku (część 1)

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
mindfulness w zwiazku 05. 02. 2021.

Mindfulness w związku to nasz nowy cykl koncentrujący się na uważności w relacjach partnerskich. Jeśli nasza relacja ma ...

Czytaj dalej

Praktyka uważności a praca z nawykami

Autor: Sylwia Pilch, Kategoria: Najnowsze wpisy,
uważność w pracy z nawykami 02. 08. 2021.

Czy próbowałeś kiedyś stworzyć listę postanowień noworocznych albo po prostu wyznaczyłeś sobie cele, do których realizac...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

12 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się