Mindfulness w biznesie – Aetna

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Mindfulness w pracy, Wszystkie wpisy,
11. 11. 2015.

Aetna to firma ubezpieczeniowa, działająca od ponad 150 lat i licząca około 50 tysięcy osób.  Z oferowanych przez nią zajęć jogi oraz Mindfulness skorzystała, jak dotąd, jedna trzecia pracowników. Deklarują oni redukcję stresu o średnio 28%, poprawę snu o 20 % oraz redukcję bólów psychosomatycznych o 19 %. Aetna jest dziś jednym z modelowych przykładów, jak w nieszablonowy sposób można dbać o zdrowie swoich pracowników.

Mark Bertollini i jego historia

Mindfulness i joga mogłyby nie pojawić się w Aetna, gdyby nie osobista historia aktualnego CEO Marka Bertolliniego. W 2004 roku uległ on poważnemu wypadkowi na nartach. Jego stan był na tyle ciężki, że nie było do końca pewne czy będzie w stanie kiedykolwiek normalnie funkcjonować. Szybka rekonwalescencja, choć zaskoczyła lekarzy, nie była w stanie zmniejszyć chronicznego bólu oraz prawie bezużytecznej lewej ręki. Silne leki oraz dostęp do najlepszych lekarzy również nie zmieniał zbyt wiele.

Szukając alternatywnych strategii zwrócił się w stronę jogi. Wkrótce, do praktyki jogi dołączył praktykę Mindfulness. Ból zmniejszył się, ale nie odszedł całkowicie. Tym co się zmieniło – był jego sposób przeżywania. Bertollini opisuje to w ten sposób:

„Medytacja to nie jest myślenie o niczym. To po prostu zauważanie co się z nami dzieje, akceptowanie tego oraz pozwolenie temu odejść. Bez przywiązania. Może dotyczyć to myśli. Może dotyczyć i bólu.”

Dziś Bertollini w wielu wywiadach opisuje swój wypadek jako punkt graniczny, który  stworzył go na nowo. Własne doświadczenia oraz nowa jakość w jego życiu, która pojawiła się dzięki medytacji sprawiła, że zdecydował się zainteresować jogą oraz Mindfulnessem swoją organizację.

Mindfulness w Aetna – początki

Jeśli zarządzasz firmą, która obsługuje 46 milionów klientów oraz zatrudnia tysiące pracowników, zaznajomienie pracowników z Mindfulness nie może polegać po prostu na dostarczeniu serii szkoleń, ale musi być starannie zaplanowanym przedsięwzięciem.

Pierwszym krokiem wdrożonym przez CEO Aetny, było rozpoczynanie spotkań zarządu od krótkiej parominutowej medytacji. Początkowo było trochę przewracania oczami oraz głośnego wzdychania sygnalizującego niekoniecznie największy entuzjazm. Po pewnym czasie idea została jednak przyjęta i powoli zaczęła wędrować w dól.

Drugim krokiem było wyodrębnienie grupy focusowej. Składała się ona z 239 ochotników. Jedna trzecia z nich praktykowała Mindfulness, kolejna grupa ćwiczyła jogę w wersji opracowanej przez American Viniyoga Institute. Trzecia grupa była grupą kontrolną, mającą być punktem odniesienia. Przed rozpoczęciem programu wszyscy zostali dokładnie przebadani. Przeprowadzone zostały też ankiety dotyczące stanu zdrowia pracowników oraz poziomu odczuwanego stresu.

Po trzech miesiącach od rozpoczęcia programu przeprowadzono kolejne badanie. Jego wyniki zaskoczyły zarówno zarząd jak i sztab psychologów oraz lekarzy. Wszyscy uczestniczący w zajęciach z jogi lub Mindfulness, deklarowali znaczną redukcje odczuwanego stresu. Badania medyczne pokazały lepsze wyniki krwi, prawidłowe ciśnienie oraz o wiele mniejszy poziom kortyzolu w stosunku do badanych z grupy kontrolnej. Sukces pilota sprawił, że Bertollini zdecydował się wprowadzić go globalnie.

Mindfulness i „corporate wellness”

Wszystkim pracownikom zostały zaoferowane darmowe lekcje jogi oraz Mindfulness, prowadzone w godzinach pracy. Przystąpienie do zajęć zależało tylko od decyzji pracownika.

Jest to szczególnie ważny punkt, ponieważ w związku z charakterem warsztatów Mindfulness, powinny być one dostępne tylko dla ochotników zainteresowanych programem. Wysyłanie pracowników niezainteresowanych tematem mija się z celem.

Bertollini miał świadomość, że nie wszyscy z jego pracowników będą zainteresowani Mindfulnessem i jogą, dlatego symultanicznie zaczął wdrażać również rozwiązania z obszaru corporate wellness. W biurach regionalnych otworzono siłownie, gabinety lekarskie oraz  pomieszczenia do masażu i terapii manualnych. W kafeteriach pojawiło się nowe, zdrowsze pożywienie o większym zróżnicowaniu.

Kolejną zmianą było podniesienie wynagrodzeń o 33 % w grupie najmniej opłacanych pracowników.

Mierzalne efekty

Wprowadzenie tych zmian nie tylko zwiększyło stabilność  zatrudnienia, ale miało również wpływ na lepsze wyniki finansowe. W roku 2012 koszty medyczne zmniejszyły się o 7,3 %, co w przypadku tak dużej organizacji jak Aetna prowadziło do 9 milionów dolarów oszczędności, oraz zwiększyła się produktywność o 69 minut na tydzień wśród osób korzystających z treningów jogi oraz Mindfulness.

Bertollini przyznaje, że w wielu sytuacjach związanych z zarządzaniem firmą polega tylko i wyłącznie na danych. Z drugiej strony uważa, że mówienie o programach tego typu i postrzeganie ich wyłącznie z poziomu ROI zupełnie mija się z celem. W programie Aetny w centrum został postawiony człowiek oraz jego zdrowie. To on oraz jego zdrowie, zadowolenie oraz codzienność była na pierwszym planie.  

Mniejsze koszty oraz zwiększona efektywność były swego rodzaju wisienką na torcie. Wisienką miłą, ale nie będącą głównym motorem wdrożenia programu. Bertollini, mając świeżo w pamięci swoje własne przeżycia, wiedział, że wdrożenie Mindfulness w firmie to nie jest tylko danie pracownikom kolejnego zestawu zgrabnych technik i formułek. Nie traktował tego, jako kolejnego sposobu na maksymalizację zysków oraz polepszenie wyników wśród akcjonariuszy. Zmiana, która zaszła w Aetnie była również powiązana z wieloma przemianami na poziomie procesów i infrastruktury, co dodatkowo ciągnęło w górę efektywność całego programu. Myślę, że przed startem programu Mindfulness w organizacji, warto bardzo dokładnie zaznajomić się z przykładem Aetny i zobaczyć co można z niego zaadaptować.

Warto przeczytać:

Forget ROI: Aetna CEO’s Perspective on Wellness & Functionality

How Aetna CEO brings health and healing to workplace

Aetna CEO on decision to raise minimum pay rates

Photo by @Wonderlane (CC BY 2.0)

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu czterech lat, uczy uważności od dziesięciu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Umysł początkującego. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
06. 01. 2024.

“Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."Marcel Proust Umys...

Czytaj dalej

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Uważność i Transcaucasian Trail

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
07. 04. 2023.

O uważności, długich wędrowkach i Transcaucasian Trail 4 lipca - czyli dziś, gdy piszę te słowa minął dokładnie rok...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

2 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

11 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – ŁOMIANKI

18 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się