Mindfulness w IKEA – case study

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Mindfulness w pracy, Wszystkie wpisy, Mindfulness w biznesie - case study
08. 25. 2017.

Mindfulness Inside to nie tylko otwarte ośmiotygodniowe kursy redukcji stresu oparte o uważność. Pracujemy z organizacjami rządowymi (Centrum Alzheimera), NGOsami (KPH, Lambda i inne.), oraz biznesem Jeśli interesujesz się tym tematem, na dole strony stworzyliśmy listę naszych wszystkich artykułów dotyczących Mindfulness w obszarze pracy. Dziś zapraszamy Cię do lektury case study dotyczącego warsztatów uważnosci u naszego nowego klienta.

Jeśli mówimy o dłuższych formach –  kształt i długość warsztatów najczęściej definiujemy wraz z klientem, bazując na analizie potrzeb klienta, rozmowach z pracownikami. Zwykle unikamy jednodniowych lub dwudniowych warsztatów, raczej preferując spotkania co tydzień lub co dwa tygodnie w określonej ilości godzin i spotkań. Całodniowe szkolenia mogą dać napęd do zmiany, mogą pomóc doświadczyć czegoś nowego, ale tym co naprawdę zmienia jest praktyka poznanych metod.

Bez praktyki, po najlepszych warsztatach zostają segregatory kurzące się na półkach oraz parę długopisów z logiem firmy szkoleniowej. Czasem być może dochodzi do tego jakiś zapamiętany dowcip, eksperyment lub ćwiczenie. Badania nad różnymi kursami uważności (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction, MBCT – Mindfulness Based Cognitive Therapy, MBRP – Mindfulness Based Relapse Prevention i inne) pokazują jak wielką wagę ma regularność w praktyce Mindfulness.

Dlatego tworząc pilotażowy program dla naszego nowego klienta – firmy IKEA w Katowicach, stwierdziliśmy, że położymy duży nacisk na obszar praktyki.

Celem programu było dostarczenie pracownikom narzędzi mogących być pomocnymi w redukcji stresu oraz w zwiększeniu odporności psychicznej.

Czas trwania programu: 6 tygodni/ sesja Mindfulness co dwa tygodnie

Ilość sesji: 3 x 4h

Ilość uczestników: 13

Ilość nauczycieli Mindfulness: 2

Forma programu: program obejmował poznanie podstawowych technik Mindfulness; szczególnie dużo uwagi poświęcono obszarowi redukcji stresu, uważności myśli oraz uważności w miejscu pracy. Po każdej sesji wszyscy uczestnicy otrzymywali komplet materiałów w formie pisemnej oraz elektronicznej, tak aby mogli praktykować poznane techniki pomiędzy sesjami. Przed szkoleniem, wszyscy uczestnicy dostali komplet materiałów zawierających informacje na temat uważności w biznesie, oraz zestaw najczęściej zadawanych pytań odnośnie Mindfulnessu w otoczeniu biznesowym. Pytania stworzyliśmy bazując na dziesiątkach zapytań, które dostawaliśmy od naszych klientów od samego początku istnienia Mindfulness Inside.

Program pilotażowy warsztatów ”Mindfulness w Ikea” został stworzony specjalnie na potrzeby klienta, po poznaniu jego potrzeb oraz był częścią większego programu rozwojowego dla młodych managerów.

Po przeprowadzonym warsztacie wśród uczestników została przeprowadzona ewaluacja programu w formie elektronicznej. Tym czym chcielibyśmy się z Wami podzielić są odpowiedzi pracowników na dwa ostatnie pytania.

Najbardziej podobało mi się/ najbardziej przydatne elementy treningu to…

  • uświadomienie sobie jak uwazność w codziennym życiu może nam ułatwić kontakty z innymi osobami
  • Praktyka (techniki medytacyjne)
  • Dużo przykładów oraz dużo praktyki. Słowni trenerzy, skupieni na nas i na szkoleniu. Super.
  • Fakty o działaniu mózgu
  • Praktyka i używane rekwizyty, oba elementy pomagały zrozumieć to o czym rozmawialiśmy
  • Praktyka ćwiczeń, materiały po szkoleniu w celu powtórzenia, konkretna wiedza.

Co trzeba poprawić/ co można było zrobić lepiej, aby trening miał większą wartość…

  • Całe szkolenie przebiegało w genialnej atmosferze i nic bym nie zmieniała w formule szkolenia.
  • więcej takich spotkań 🙂
  • Przeprowadzać go poza terenem firmy
  • Mi niczego nie brakowało

Cieszymy się, że do grona naszych zadowolonych klientów, zawitał tak dobry pracodawca jakim jest IKEA. Śledźcie naszego bloga, aby dowiedzieć się o naszych kolejnych case study, nowych postach oraz kolejnych aktywnościach.

mindfulness case study

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu czterech lat, uczy uważności od dziesięciu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Umysł początkującego. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
06. 01. 2024.

“Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."Marcel Proust Umys...

Czytaj dalej

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Uważność i Transcaucasian Trail

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
07. 04. 2023.

O uważności, długich wędrowkach i Transcaucasian Trail 4 lipca - czyli dziś, gdy piszę te słowa minął dokładnie rok...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

2 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

11 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – ŁOMIANKI

18 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się