Aktualnie pracujemy głównie dla organizacji oraz NGOsów, ale zawsze mamy otwarty przynajmniej jeden kurs otwarty MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). Przed każdym otwartym kursem, spotykamy się z uczestnikami, aby odpowiedzieć na ich pytania. W związku z tym, że są one bardzo często podobne lub powtarzają się, przygotowaliśmy dla Was zestawienie najczęściej zadawanych pytań, dotyczących ośmiotygodniowego kursu redukcji stresu.
Czym jest Mindfulness?
Mindfulness w języku polskim najczęściej określa się mianem uważności. Bycie uważnym to nic innego jak:
- koncentracja na chwili obecnej
- nierozpamiętywanie przeszłości oraz nieanalizowanie, co może przynieść ze sobą przyszłość
- koncentrowanie swojej uwagi na tym wszystkim, co dzieje się dookoła nas
- nieosądzanie wszystkiego co się pojawia w kategorii złe i dobre
Dzięki byciu uważnym jesteś w stanie być bardziej obecny i przytomny we wszystkich sytuacjach, które Cię spotykają oraz funkcjonować z mniejszą ilością stresu.
Czym jest kurs redukcji stresu oparty na uważności ?
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności (MBSR) został stworzony przez profesora Jona Kabat-Zinna wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu przy Uniwersytecie Massachusettes. Początkowo został stworzony, aby pomóc osobom zmagającym się ze stresem oraz cierpiącym na chroniczny ból. W związku z bardzo często zgłaszaną przez uczestników poprawą zdrowia i samopoczucia, kurs MBSR doczekał się licznych badań potwierdzających jego skuteczność nie tylko w redukcji stresu, ale także w poprawie jakości życia. Program ten został w późniejszym czasie zaadaptowany na potrzeby różnych grup zawodowych np. służby zdrowia (w Wielkiej Brytanii nauczany jest on wśród lekarzy i pielęgniarek), weteranów oraz biznesu. Wiele korporacji rozpoznało korzyści płynące z wprowadzania programów opartych o Mindfulness dla swoich pracowników (poprawa koncentracji, redukcja stresu, skuteczniejsze radzenie sobie z konfliktami oraz łatwiejsza adaptacja do wprowadzanych zmian).
Program ten składa się z ośmiu cotygodniowych spotkań zawierających elementy teorii wraz z praktyką różnych technik uważności (techniki medytacyjne, delikatne formy ruchowe, itp)
Dla kogo jest kurs MBSR?
Kurs MBSR jest dla wszystkich osób zainteresowanych zmniejszeniem wpływu stresu na ich codzienne funkcjonowanie. Bycie zestresowanym nie jest jednak głównym warunkiem, żeby brać udział w kursie i czerpać z niego korzyści. Jeśli chcesz mieć więcej dystansu do swoich myśli, polepszyć swoją koncentrację, poprawić relacje z innymi lub nauczyć się odpoczywać w inny sposób, kurs Mindfulness może być dobrym rozwiązaniem.
W jakich problemach medycznych trening Mindfulness może być dobrym rozwiązaniem?
Trening Mindfulness, a w szczególności program MBSR, co potwierdzają badania, może być bardzo efektywnym narzędziem pracy z wieloma przypadłościami z obszaru medycznego lub psychologicznego. Poniżej znajdziesz małą listę, zawierającą mały promil tego co potwierdziła nauka ( za http://www.umassmed.edu/)
Nerwice (Hoge, Bui, Marques, Metcalf, Morris, Robinaugh, et. al., 2013)
Astma(Pbert, Madison, Druker, Olendzki, Magner, Reed, et. al., 2012)
Rak (Carlson, Doll, Stephen, Faris, Tamagawa, Drysdale, & Speca, 2013)
Ból chroniczny (Reiner, Tibi, & Lipsitz, 2013)
Cukrzyca (Hartmann, Kopf, Kircher, Faude-Lang, Djuric, Augstein, et. al., 2012)
Fibromalgia (Schmidt, Grossman, Schwarzer, Jena, Naumann, & Walach, 2011)
Zespół jelita wrażliwego (Zernicke, Campbell, Blustein, Fung, Johnson, Bacon, & Carlson, 2013)
Choroby serca (Sullivan, Wood, Terry, Brantley, Charles, McGee, Johnson, et. al., 2009)
HIV (Duncan, Moskowitz, Neilands, Dilworth, Hecht, & Johnson, 2012)
Napady gorąca (Carmody, Crawford, Salmoirago-Blotcher, Leung, Churchill, & Olendzki, 2011)
Nadciśnienie (Hughes, Fresco, Myerscough, van Dulmen, Carlson, & Josephson, 2013)
Depresja (Chiesa & Serretti, 2011)
Zaburzenia nastroju(Hofmann, Sawyer, Witt, & Oh, 2010)
Problemy z zasypianiem/ bezsenność (Andersen, Wurtzen, Steding-Jessen, Christensen, Andersen, Flyger, et. al., 2013)
Jacy ludzie biorą udział w treningu w Waszych kursach redukcji stresu?
W naszych otwartych kursach biorą udział osoby z różnych profesji i środowisk. Są tu informatycy, bankierzy, sprzedawcy, psychoterapeuci, artyści, pracownicy NGO oraz wiele innych zawodów. Średnia wieku podczas naszych treningów zwykle waha się pomiędzy 26 – 50 lat. Nasz najstarszy kursant miał 84 lata, najmłodszy 19 lat. Nie pracujemy z osobami poniżej 18 roku życia.
Ile osób jest zwykle na waszym kursie?
Nasze kursy zwykle liczą pomiędzy 10 a 12 osób. Jeśli grupa liczy poniżej 6 osób, przekładamy termin na późniejszy, ale jak na razie zdarzyło nam się to tylko raz.
Kto prowadzi kurs MBSR?
Kurs MBSR może być prowadzony tylko przez certyfikowanych nauczycieli. W naszym przypadku większa cześć otwartych treningów Mindfulness prowadzonych jest w tandemie przez Sylwię Starczewską i Jakuba Babij. Nasze certyfikaty zdobyliśmy w toku nauczania w Mindful Academy z siedzibą w Hiszpanii. Możesz o nas przeczytać więcej tutaj. Jesteśmy członkami Polskiego Towarzystwa Mindfulness oraz pracujemy pod ciągłą superwizją Philipa “Bodhina” Woodwarda. W swojej pracy bazujemy na standardach etycznych wytyczonych przez UK Network for Mindfulness – Based Teachers.
Czy kurs MBSR ma jakąś podbudowę naukową?
Tak. Od momentu sformalizowania programu w 1979 roku, podlegał on badaniom klinicznym na wielu różnych poziomach, zarówno na poziomie korzyści dla ciała i zdrowia, jak i dla psychiki. Badania te lub dużą ich większość możesz znaleźć na stronie American Mindfulness Research Association.
Jak długo trwa kurs MBSR?
Kurs MBSR trwa osiem tygodni. Każde spotkanie trwa dwie i pół godziny. Zwykle po drugim spotkaniu definiujemy wspólnie z grupą datę na tzw. “dzień uważności”. Dzień uważności odbywa się w sobotę lub niedzielę i w całości poświęcony jest na praktykę Mindfulness. Tego dnia nie pojawia się żadna nowa cześć związana z wiedzą. W połowie dnia jemy razem wspólnie posiłek.
Co obejmuje cena kursu MBSR?
Cena kursu obejmuje osiem spotkań, uczestnictwo w dniu uważności oraz jedno indywidualne spotkanie przed kursem oraz jedno po zakończeniu. Jeśli chodzi o materiały, po każdym spotkaniu dajemy naszym uczestnikom materiały w formie papierowej oraz praktyki uważności nagrane na płytce lub przesyłane w postaci linku.
Jak wygląda standardowe spotkanie?
Jeśli mówimy o standardowym kursie MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), nasze spotkania trwają dwie i pół godziny. Każde z ośmiu spotkań jest poświęcone innemu obszarowi uważności. Mindfulness nie da się poznać i dotknąć przez intelektualną dyskusję dlatego większa cześć każdego spotkania poświęcona jest na praktykę Mindfulness. Po każdej praktyce rozmawiamy z naszymi uczestnikami o ich doświadczeniu, o tym co zauważyli, itp. W części teoretycznej zajmujemy się tematem od strony intelektualnej, mówiąc o psychologii, neurolologii oraz innych obszarach związanych z tematem spotkania.
Niezbyt lubię pracę w grupie. Czy będę musiał/ musiała się odzywać?
Twoja aktywność zależy tylko od Ciebie. Jeśli w grupie trwa dyskusja, a Ty nie masz w tym momencie ochoty powiedzieć czegoś od siebie – jest to jak najbardziej w porządku. Nie wywołujemy nikogo do odpowiedzi. Uczestniczysz w takim stopniu jak chcesz i tak jak to jest dla Ciebie możliwe w danym momencie.
Czy mogę opuścić spotkanie?
Jeśli nie jest to pierwsze spotkanie – nie ma z tym problemu. Jeśli wiesz, że z ośmiu spotkań zdarzy Ci się opuścić jedno lub dwa spotkania, nie jest to problem. Jeśli wiesz, że nie będzie Cię na trzech i więcej spotkaniach, zwykle sugerujemy, żebyś poczekał z kursem na kolejną edycję lub rekomendujemy Ci innych zaprzyjaźnionych nauczycieli Mindfulness, którzy mogą posiadać kalendarz spotkań, bardziej pasujący do Twojego grafiku.
Co powinienem/powinnam ze sobą zabrać na spotkanie?
Nic oprócz siebie oraz swojego doświadczenia. 🙂 Nie potrzebujesz długopisu czy zeszytu (chyba że bardzo chcesz). Nie potrzebujesz maty, kocyka czy poduszki. Mamy wszystko. Jeśli chcesz ubierz coś w czym będzie wygodnie Ci siedzieć przez dwie i pół godziny, aczkolwiek, żaden specjalny ubiór nie jest wymagany. Nie rzadko uczestnicy naszego kursu, idą na kurs zaraz po pracy, tak więc jeśli jesteś w garniturze, to po prostu jesteś w garniturze. 😉
Czy powinienem/powinnam przeczytać jakieś książki przed kursem Mindfulness?
Nie. Nie jest to konieczne. Podczas kursu, czasem nawet rekomendujemy, aby wstrzymać się od czytania i raczej skoncentrować się na doświadczaniu. Jeśli będziesz chciał coś przeczytać później lub na razie nie wybierasz się na kurs, przygotowaliśmy dla Ciebie spis lektur. Dobrego czytania.
Słyszałam/em, że Mindfulness ma coś wspólnego z medytacją. Obawiam się czy nie stoi w sprzeczności z moją religią.
Na praktyki uważności składają się zarówno praktyki formalne, jak i praktyki nieformalne (jedzenie, picie, jazda samochodem, etc). Praktyki uważności wykonywane w ramach naszego spotkania nie mają nic wspólnego z żadną tradycją religijną i mogą być praktykowane i wykonywane przez każdego. Wśród nauczycieli i praktyków uważności znajdują się reprezentanci wszystkich religii, agnostycy i ateiści.
Mindfulness czerpie z wielu lat doświadczeń i badań z obszaru psychologii, medycyny oraz neurologii. W oryginale wiele technik z obszaru Mindfulness zostało zaczerpniętych z buddyzmu, ale wiele lat badań i doświadczeń nadały mu świecką formę wolną od naleciałości religijnych.
Czy kurs Mindfulness to kurs relaksacji?
Nie. Mindfulness nie równa się relaksacja. Poczucie relaksu oraz łatwość przechodzenia do stanu relaksu, może się pojawić jako efekt kursu, ale nie jest głównym celem kursu MBSR. Podczas treningu Mindfulness nie uczymy treningu autogennego Schultza czy metody Jacobsona.
Czy trening Mindfulness ma coś wspólnego z psychoterapią?
Trening uważności nie jest grupą wsparcia, nie jest też terapią grupową. Kurs może pomóc Ci zauważyć wzorce Twoich reakcji stresowych oraz sposób w jaki reagujesz na stres oraz współtworzysz go przez swoje codzienne wybory.
Podczas treningu nie pytamy naszych uczestników o sytuacje z ich życia prywatnego. Każdy uczestnik decyduje ile i co chce powiedzieć. Więcej czym “Mindfulness nie jest”, możesz przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych postów.
Nie jestem zestresowany/ na, czy jest sens, żebym brał/a udział w kursie?
To zależy czego potrzebujesz. Jeśli stres nie jest Twoim problemem oraz nie masz żadnych dolegliwości somatycznych, Mindfulness może Ci pomóc w lepszej komunikacji, zwiększyć Twoją inteligencję emocjonalną oraz samoświadomość. „Uważność” to dużo więcej niż tylko redukcja stresu. Na pewno ważna jest świadomość motywacji i intencji do wzięcia udziału w kursie. Jeśli jej nie ma, lub jest to motywacja zewnętrzna, być może kurs w danym momencie nie jest najlepszym pomysłem.
Czy mogę brać udział w kursie, jeśli jestem w psychoterapii?
Tak. To nie jest przeciwwskazanie. Jeśli jesteś w procesie terapii, zawsze podczas pierwszego spotkania przed kursem, poprosimy Cię, abyś porozmawiał ze swoim psychoterapeutą na temat Twojego uczestnictwa w kursie uważności i tego czy może być on odpowiedni dla Ciebie w danym momencie Twojej terapii.
Jakie są przeciwwskazania do brania udziału w kursie?
W niektórych przypadkach może być dobrze rozważyć wzięcie udziału w późniejszym terminie lub rezygnację z udziału w kursie Mindfulness. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków, masz myśli samobójcze, zmagasz się z traumą lub jesteś w trakcie kryzysu/ poważnych zmian życiowych – kurs może nie być najbardziej adekwatnym rozwiązaniem. Jeśli masz jakieś wątpliwości, czy kurs jest dobrą inwestycją w danym momencie, zawsze rozmawiamy o tym podczas spotkania indywidualnego przed kursem.
Jeśli są jakieś pytania, które według Ciebie powinny się tu znaleźć, daj nam znać w komentarzach lub napisz do nas. Przed każdym otwartym kursem MBSR i tak spotykamy się z każdym z naszych uczestników, tak więc jeśli nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytanie, zawsze będziesz mógł je zadać podczas spotkania indywidualnego.