Dwadzieścia pięć lekcji uważności

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Książki o uważności, Wszystkie wpisy, 25 lekcji uważności - recenzja
08. 26. 2017.
1

“Przypomniałam sobie historię, którą usłyszałam wiele lat temu. Żył kiedyś niezwykle inteligentny człowiek, geniusz, który postanowił zostać matematykiem. Studiował matematykę i wkrótce spełnił swój zamiar. Wtedy postanowił zostać astronomem. Podjął studia astronomiczne i szybko stał się tym, kim chciał być. Wtedy postanowił zostać pływakiem. Studiował intensywnie i utonął. Uważność bardzo przypomina pływanie. Trzeba ją praktykować, a nie studiować.”

Rezvan Ameli

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Charaktery, otrzymaliśmy do recenzji książkę “Dwadzieścia pięć lekcji uważności”, autorstwa Rezvan Ameli. Przyznam szczerze, że nie słyszałem o niej nic wcześniej, ale gdy zobaczyłem wewnątrz książki rekomendacje takich osób jak Tara Brach, czy Norman D. Rosenthal, pomyślałem że na pewno musi mieć w sobie to coś. Nie przeliczyłem się…

Kim jest Rezvan Ameli?

Dr Rezvan Ameli  jest psychologiem klinicznym i pracuje jako starszy asystent w amerykańskim National Institute of Mental Health (NIMH). Prowadzi w nim zajęcia z zakresu diagnostyki oraz pomiaru zaburzeń lękowych i nastroju. Zanim zaczęła tam pracę kierowała badaniami klinicznymi oraz pełniła funkcję dziekana kilku wydziałów na University of Connecticut i Yale University. Notka biograficzna powiedziała mi też, że praktykuje uważność i jogę od wielu lat, a od 2008 roku prowadzi otwarte kursy Mindfulness oraz zamknięte dla pracowników NIMH.

O czym jest ta książka?

Przyznam szczerze, że trochę obawiałem się, gdy siadałem do lektury tej książki. Obawiałem się że będzie to kolejna książka – poradnik, która będzie w innych słowach pisała o tym samym. Będzie ni mniej ni więcej jak zapisem ośmiotygodniowego treningu redukcji stresu lub innego, napisanym rzecz jasna dobrym językiem, przez dobrego autora. Nie jest tak w tym przypadku.

“Dwadzieścia pięć lekcji uważności” budują trzy główne bloki: “Jak być uważnym i po co”, “Pielęgnowanie uwagi” i “Pielęgnowanie współczucia”. Książka składa się z 25 rozdziałów, gdzie każdy jest poświęcony konkretnemu obszarowi uważności lub konkretnej praktyce. Znajdziesz tu rozdziały poświęcone praktyce na oddech, uważnemu chodzeniu, skanowaniu ciała oraz innym głównym praktykom uważności. Tym co było dla mnie interesującą ciekawostką był rozdział poświęcony progresywnej relaksacji mięśni oraz pięć rozdziałów dedykowanych różnym technikom oddychania. Techniki proponowane przez autorkę zwykle nie znajdują miejsca w ośmiotygodniowych kursach redukcji stresu. Niemniej jednak, jeśli popatrzymy na książkę jako zestawienie dwudziestu pięciu obszarów, których zgłębienie może pozwolić na pełniejsze bycie “tu i teraz” – rozdziały poświęcone technikom oddychania są jak najbardziej akuratne.

Dużym plusem dla mnie jest obszerna część związana z rozwijaniem współodczuwania. Tak jak wszystkie inne rozdziały, część ta jest mocno praktyczna zawierajaca konkretne informacje dla praktykujących, okraszone porcją wiedzy.

Dla kogo jest ta książka?

Książka może być dobra dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z uważnością. Jeśli masz jednak już za sobą skończony kurs Mindfulness, regularnie praktykujesz lub uczysz uważności – też możesz znaleźć tu coś dla siebie. Być może nie będziesz wtedy czytał książki od deski do deski i raczej skoncentrujesz swoja uwagę na interesujących Cię rodziałach. Jeśli żyjesz miejscu, gdzie nie masz możliwości uczęszczania na otwartą praktykę uważności lub nie masz teraz możliwości wzięcia udziału w kursie – książka Rezvan Amelii może być dobrą pozycją. Książka ta jest niejako dedykowana praktyce, nie ma tu wielu stron pełnych poetyckich rozważań, bliżej jest jej do instrukcji. Jeśli zamierzasz praktykować, a nie studiować uważność – to może być  dobra książka  na koniec lata 2017.

Jeśli interesują Cię inne polecane przez nas książki rzuć okiem na „Czternaście dobrych książek o Mindfulnes„, oraz na recenzję „Mindfulness i droga do kreatywności Dannego Penmana„.

1

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu czterech lat, uczy uważności od dziesięciu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Umysł początkującego. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
06. 01. 2024.

“Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu."Marcel Proust Umys...

Czytaj dalej

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Uważność i Transcaucasian Trail

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
07. 04. 2023.

O uważności, długich wędrowkach i Transcaucasian Trail 4 lipca - czyli dziś, gdy piszę te słowa minął dokładnie rok...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

2 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (poniedziałki)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – WARSZAWA

11 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION) – ŁOMIANKI

18 WRZEŚNIA 18:30 – 21:00 (środy)
Kurs Redukcji Stresu Oparty na Uważności został opracowany przez profesora Jon Kabat-Zinn wraz z zespołem. Dowiedz się jak wygląda struktura kursu, jak się zapisać oraz co piszą o naszych kursach nasi byli kursanci.
Zapisz się