Wdzięczność, uważność i praktyka G.L.A.D.

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy, Praktyka, Wszystkie wpisy, dlaczego warto praktykowac wdziecznosc
02. 02. 2019.

GLAD to nazwa praktyki mającej na celu zwrócenie naszej uwagi  na to co pozytywnego wydarzyło się dla nas danego dnia.

Nie próbujemy w niej nic dodać do naszego doświadczenia, ani zatuszować nieprzyjemności, które mogły się wydarzyć w naszym dniu. Pomaga ona wyjść z naszego autopilota, ograniczyć negatywne ruminacje oraz zwrócić naszą uwagę na to co pozytywne.

Praktyka ta często wykonywana, może być antidotum na nawyk negatywności (negativity bias), czyli nawykową skłonność do zauważania wszystkiego co może być dla nas potencjalnie niebezpieczne.

G – GRATITUDE  (wdzięczność) – zauważ za co możesz być dzisiaj wdzięczny

  • twoja wdzięczność może dotyczyć czegoś tak podstawowego jak jedzenie lub woda, ciało, które funkcjonuje, dach nad głową
  • twoja wdzięczność może dotyczyć rzeczy które mają dla Ciebie duże znaczenie – związek, bliscy, rodzina, dobra praca, relacje z przyjaciółmi

L – LEARNED (nauka) – zauważ jedną rzecz, której się dzisiaj nauczyłeś

  • twoje spostrzeżenie dotyczące nauki może dotyczyć wszystkiego, nawet takich niuansów, jak to, że parę godzin pracy przed komputerem w bezruchu sprawiły, że czujesz w nich dyskomfort lub zauważyłeś, że nie musisz się przejmować każdą myślą
  • być może odkryłeś coś nowego w swoim zachowaniu lub kogoś z kim pracujesz albo zauważyłeś coś co  Cię poruszyło
  • twoje spostrzeżenie może dotyczyć poznania nowej umiejętności, techniki lub nawet tego, że zyskałeś nową perspektywę patrząc na jakiś problem; nie musisz szukać czegoś dużego

A – ACCOMPLISHMENT (osiągnięcie) – bądź świadomy jednej rzeczy, którą udało Ci się osiągnąć danego dnia

  • zauważ coś z czego jesteś dziś dumny
  • bardzo często wierzymy, że nasze osiągnięcia muszą być bardzo duże, żeby się liczyć. Niestety takie nastawienie może skutecznie obniżać nastrój oraz przeszkadzać nam w cieszeniu się chwilą. Tymczasem osiągnięciem może być nawet  miły gest, który zrobiliśmy dla siebie lub dla innych. Może być to: wystarczająca nam ilość godzin snu, regularne odżywianie, zrobienie czegoś w kierunku naszych długofalowych planów

D – DELIGHT (przyjemność) – bądź świadomy jednej rzeczy, która przyniosła Ci dziś przyjemność lub Cię zachwyciła

  • Zauważ co wywołało dziś u Ciebie uśmiech, lub przyniosło Ci radość

Wdzięczność i narcyzm

W praktyce GLAD nie ćwiczymy pozytywnego myślenia, ani tworzenia afirmacji. Nie chodzi o to, żeby na siłę szukać czegoś przyjemnego, ale raczej skupić się na wdzięczności za to co mamy w tym momencie. Może to być tak zwykła rzecz jak to, że nie czujesz głodu, masz dach nad głową lub jest Ci ciepło. Nie do końca lubię słowo praktyka, bo to znaczy, że jest tu coś do zrobienia. Każda kolejna rzecz do zrobienia może budzić opór i napięcie. W tym przypadku jednak praktyka ta może być takim wężem, który zjada własny ogon. Zaczynamy ją robić i z czasem podobny sposób przeżywania rzeczywistości może stać się naszą drugą skórą i zupełnie naturalnym sposobem przeżywania.

W dzisiejszym świecie bycie wdzięcznym nie jest łatwe. Nie dziękujemy za posiłek przed jedzeniem, dziękczynienie ma swoje święto raz w roku (USA), a słowo dziękuję czasem może orbitować w stronę zwykłej formułki, która jest miła i adekwatna, ale nie zawsze musi być pełna w treść i znaczenie.

Ciężko być wdzięcznym i ukontentowanym, jeśli wciąż możesz siebie jakoś poprawić lub dążyć do ciągłej doskonałości. Mechanizm ten, wspaniale napełnia konsumpcję, narcystyczne pragnienia lepszego i bardziej doskonałego “ja”, sprzedaż “life-stylowych poradników” lub kieszenie niektórych coachów/ mówców motywacyjnych. W ciągłej pogoni za doskonałością może być mało czasu na kontemplację tego co się udało, tego w czym jesteśmy dobrzy lub radości z tego co udało się osiągnąć, skoro zawsze może być lepiej.

W tym sensie wdzięczność może być jednym z lekarstw na narcyzm trawiący nasze społeczeństwa i wciąż zmuszający do ciągłego biegu za coraz lepszymi stanami, przedmiotami oraz doświadczeniami.

Wdzięczność – bliskie spotkania

Zauważyłem, że gdy temat wdzięczności pojawia się na warsztatach lub kursach, czasami na wstępie pojawia się obawa, że wdzięczność jest takim “ciepłym i puszystym stanem”, gdzie chodzi o to, aby nagle zacząć zachwycać się każdym źdźbłem trawy, każdym łykiem herbaty, elewacją budynku, ułożeniem chmur i tak dalej. Być może są osoby, które tak to przeżywają. Jeśli tak jest istotnie i nie jest to lep marketingowy, poza lub rodzaj mechanizmu obronnego – bardzo się cieszę i szanuję to.

Praktykując uważność lub rozwijając wdzięczność nie chodzi o to, żebyśmy stracili kontakt z rzeczywistością, przestali wybierać lub przeżywali tylko przyjemne emocje. Nie szukamy w sobie wewnętrznej Polyanny, cieszącej się każdym kwiatkiem.  Wprost przeciwnie, raczej otwieramy się na całość naszego doświadczenia, nawet jeśli miałoby ono obejmować nieprzyjemne emocje, natłok myśli lub ból  fizyczny lub psychiczny.

Powracające myśli mogą mówić o naszych schematach myślowych, emocje o naszych lękach, potrzebach, brakach, o tym co czujemy wobec innych osób lub sytuacji, a ciało może dawać informację o zmęczeniu, o tym jak je nadużywamy lub skrywać tłumione emocje.

Wdzięczność może przekształcić zwyczajne dni w prawdziwe Święto Dziękczynienia. Może zamienić rutynę w radość oraz zmienić zwykłe okazje w błogosławieństwa.

William Arthur Ward

Co robi Ci wdzięczność?

Wdzięczność, to jak wpływa na nasz mózg i samopoczucie, jest obszarem, który jest badany od wielu lat. Szczególnie dużo miejsca w swoich badaniach poświęcił Robert Emmons, profesor psychologii na University of California, a także autor książek, m.in. „Psychology of Gratitude” (Psychologia wdzięczności) i „Thanks! How The New Science of Gratitude Can Make You Happier” (Dzięki! Jak nowa nauka o wdzięczności może uczynić Cię szczęśliwym).

Wdzięczność, o której pisze Ewans nie jest czymś abstrakcyjnym, ale obszarem, który jest i powinien być blisko każdego, kto jest zainteresowany tworzeniem dla siebie “życia wartego przeżycia” (lubię ten zwrot :).

Wdzięczność może pozwalać nam zauważyć dobre momenty, gdy zmagamy się życiowymi burzami. Wdzięczność może być spoiwem, które może nam pomagać utrzymywać bliskie relacje z tymi, na których nam zależy. Bliskie kontakty z innymi wpływają na poczucie szczęścia, mogą dawać poczucie bezpieczeństwa oraz zwiększają szansę, że dając wdzieczność – sami ją otrzymamy.

Badania Emmonsa wskazują na następujące korzyści z  bycia wdzięcznym

  • Bycie wdzięcznym zwiększa nasze poczucie szczęścia, co najmniej o 25 %
  • Wpływa na lepszy sen
  • Zwiększa naszą życiową energię
  • Obniża stres
  • Bycie wdzięcznym, zwłaszcza w trudnych sytuacjach, pozwala nam dużo lepiej poradzić sobie z nimi, zmniejszając szanse na depresję w wyniku ciężkich doświadczeń.
  • Poprzez redukcję stresu, dobre samopoczucie, wzmacniamy nasz system odpornościowy
  • Jesteśmy skłonni do wybaczania i odpuszczania, zmniejszając tendencję do ruminacji
  • Odczuwamy radość życia, tym samym jesteśmy bardziej empatyczni, budujemy zdrowe relacje z ludźmi, co jest dużo ważniejsze niż aspekty materialne
  • Wdzięczność pomaga w rozwijaniu poczucia własnej wartości

Kończę ten artykuł i czuję teraz wdzięczność. Wdzięczność za to że miałem czas, żeby go napisać i że być może nawet ktoś będzie go czytał. To jest teraz we mnie obecne i żywe. Jeśli przeczytałeś ten artykuł i czujesz do kogoś lub do czegoś (lub za coś) wdzięczność, nie trzymaj jej dla siebie, ale spróbuj podzielić się nią z kimś innym. Wdzięczność to taki dziwny twór co się mnoży, gdy się go dzieli. 😉

Dla zainteresowanych

Why gratitude is good for You?
How gratitude leads to a happier life
Counting blessings versus burdens
Gratitude as a psychotherapeutic intervention

Praktyka GLAD została stworzona Donalda Altmana, autora Mindfuness Toolbox.

Jakub Babij

Certyfikowany nauczyciel Mindfulness, wykładowca akademicki, superwizor (w szkoleniu) oraz psychoterapeuta Gestalt. Autor publikacji z obszaru promocji zdrowia oraz redukcji stresu. Medytuje od dwudziestu dwóch lat, uczy uważności od ośmiu lat.

Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim na:

Zobacz także

Niewysilanie się. Postawy i podstawy Mindfulness

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
nie wysilanie się 08. 24. 2023.

Postawy uważności. W tym cyklu chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej o postawach, tworzących fundament uważności. Tym razem...

Czytaj dalej

Uważność i Transcaucasian Trail

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
07. 04. 2023.

O uważności, długich wędrowkach i Transcaucasian Trail 4 lipca - czyli dziś, gdy piszę te słowa minął dokładnie rok...

Czytaj dalej

Surfowanie na fali impulsu

Autor: Jakub Babij, Kategoria: Najnowsze wpisy,
praktyka uważności i surfowanie 04. 02. 2023.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jedną z mniej znanych formalnych praktyk uważności. Praktyka ta nazywa się “Surfowanie...

Czytaj dalej

Najbliższe kursy

KURS MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

15 MAJA 18:30 – 21:00 (środy)

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stres Reduction) został opracowany przez profesora Jona Kabat-Zinn wraz z zespołem w Klinice Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w roku 1979. Początkowo program został stworzony, aby pomóc pacjentom w pracy z bólem oraz innymi schorzeniami medycznymi.

Zapisz się

MINDFULNESS DLA PSYCHOTERAPEUTÓW (Wrocław)

24 MAJA - 26 MAJA

Warsztat "Mindfulness dla psychoterapeutów" to intensywny program szkoleniowy, skierowany do psychoterapeutów praktykujących psychoterapię lub poradnictwo psychologiczne. Celem warsztatu jest wprowadzenie uczestników w podstawy Mindfulness oraz zapewnienie narzędzi, które pozwolą im na integrację praktyki uważności z formą psychoterapii praktykowaną przez danego psychoterapeutę. Podczas 25-godzinnego warsztatu, uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy Mindfulness, w tym praktyki uważności formalne i nieformalne oraz metody wspierające obecność terapeutyczną. Warsztat składa się z różnych modułów, w tym wykładów teoretycznych, ćwiczeń praktycznych, a także dyskusji i refleksji grupowej.

Zapisz się