Czy leci z nami autopilot (część 2)?

Czym jest autopilot, oraz jak to się dzieje, że zdarza Ci się nie pamiętać drogi, którą jeździsz od wielu lat (i jeszcze parę innych rzeczy ;). Jeśli nie czytałeś pierwszej części artykułu, możesz ją znaleźć tutaj.

Gdy kupujesz telefon dostajesz go z ustawieniami fabrycznymi narzuconymi przez producenta. Nowy świeży telefon działa zazwyczaj bez zarzutu, aplikacje otwierają się szybko, a telefon lśni nowością. Możesz mieć autentyczna radość z jego używania. Sprawdzasz, dotykasz, ściągasz nowe aplikacje. W pewnym momencie pojawią się jakieś ryski, zarysowania. Z upływem czasu ten wychuchany model staje się kolejnym narzędziem, na którego nie zwracasz uwagi. W pewien sposób coś podobnego dzieje się i z nami. Jako małe dzieci, chłoniemy świat za pośrednictwem wszystkich zmysłów, świat jest nowy i wibrujący. Później powoli nasze postrzeganie zaczyna się zmieniać. Delikatnie zaczynamy okopywać się w naszych nawykach oraz automatyzmach. Takie “nawykowe okopy” mają swoją funkcję – chronią nas i sprawiają, że możemy się czuć w nich bezpiecznie.

Jest z nimi jeden problem. W okopach nie masz zbyt dużej swobody w chodzeniu, a i widok kiepski.  W pewnym momencie może pojawić się poczucie, że coś tracisz, bo prawdziwe życie wydarza się poza okopami.  Ten brak obecności i podróżowanie w świecie swoich myśli, automatyzmów, koncepcji nosi nazwę autopilota. 

Badania pokazują, że ponad 40 procent czasu nasz umysł wędruje. Podróżujemy do przeszłości, odwiedzamy przyszłość. Analizujemy różne wersje wydarzeń i potencjalne skutki dla nas. Im bardziej jesteśmy w naszych myślach, tym bardziej ciężko jest nam być obecnym w naszych aktywnościach, kontaktach oraz mieć świadomość naszych potrzeb.  Dziś współczesna neuropsychologia bardzo dobrze tłumaczy koncepcję autopilota.

Mindfulness i mózg

Dużo do powiedzenia ma tu badanie Normana Farb („Mindfulness meditation reveals distinct neural modes of self-reference„)  oraz zespołu naukowców z Uniwersytetu w Toronto. W swoim badaniu, koncentrowali się oni na tym jak człowiek przeżywa to co dzieje się z nim w danym momencie. Udało im się odkryć, ze każdy z nas może przeżywać rzeczy na dwa podstawowe sposoby.

Pierwszy układ, nazwijmy go “narracyjnym”  to nasze ustawienie startowe, czyli takie które uruchamia się najczęściej i robi to spontanicznie. Obejmuje on takie obszary jak kora średnia przedczołowa oraz hipokampus. Układ narracyjny prowadzi z Tobą nieustający dialog. To on może sprawiać, że jesteś drugi dzień na wakacjach, moczysz nogi w morzu i myślisz o mailach, które czekają na Ciebie za dwa tygodnie, oraz o kupnie wyprawki do szkoły.

Układ narracyjny uruchamia się również kiedy myślisz o sobie lub o innych. Wraz z myślami pojawia się scenariusz, lub wiele możliwych scenariuszy. Pojawia się myślenie o przeszłości, gdzie widzisz siebie w różnych sytuacjach, zaraz za tym może pójść odnoszenie się do przyszłości.  W tym momencie przestajesz mieć drugi dzień wakacji, nie czujesz swoich nóg w wodzie, ale jesteś w pracy.

Układ narracyjny nie jest złem wcielonym. Jeśli zauważyłeś go u siebie nie musisz od razu biegnąć na kurs Mindfulness czy do psychoterapeuty. Problem pojawia się wtedy jeśli zauważasz, że funkcjonujesz tylko w ten sposób.

Tym czego potrzebujesz jest równowaga, którą daje drugi układ. Nazwijmy go tutaj układem “doświadczeniowym”. Gdy koncentrujesz się na przeżywaniu swojego doświadczenia i czujesz chłód morza, wiatr oraz słońce na skórze – w Twoim mózgu zaczynają być aktywne zupełnie inne obszary. Zaczyna działać wyspa – która zajmuje się (w dużym uproszczeniu) odczuwaniem i przetwarzaniem bodźców pochodzących z ciała. Wraz z wyspą aktywuje się przednia część zakrętu obręczy – obszar ten jest kluczowy dla umiejętności zmiany uwagi. Kiedy układ doświadczeniowy działa, jesteś bardziej tu i teraz i zajmujesz się doświadczaniem, a mniej podróżowaniem do przyszłości.

Oba układy są nastawione do siebie antagonistycznie, czyli niespecjalnie siebie lubią. Co to znaczy? Znaczy to, że jeśli jesteś w domu po pracy/ jedziesz na motorze/ jesz kolację z bliską Ci osobą* (wybierz co chcesz*) i myślami jesteś w tym co działo się w pracy (układ narracyjny), nie tylko nie będziesz miał z tego frajdy, ale możesz zrobić sobie lub innym krzywdę. Idąc odwrotnym torem – im bardziej koncentrujesz się na doznaniu, tym bardziej osłabiasz wędrówkę myśli i cieszysz się doświadczaniem.

mindfulness a twoj mozg

Mindfulness. W równowadze.

Do życia potrzebujemy obu układów. Bez układu narracyjnego nie bylibyśmy w stanie planować, ustalać sobie celów, oraz być efektywnym  w swoich działaniach. Bez układu doświadczeniowego, ograbiamy siebie z radości przeżywania chwili i cały czas jesteśmy w naszej głowie i naszych myślach. Stąd bliska droga do braku satysfakcji, wypalenia zawodowego czy depresji. 

Jesteśmy tym co powtarzamy. Z każdym wyborem na co kierujemy naszą uwagę, nasze połączenia w mózgu staja się silniejsze. Wczorajsze, powtarzane wybory staja się dzisiejszym nawykiem. Na siłowni najczęściej nikt nie mówi – wiesz będę koncentrował się tylko na prawej ręce bo mam ją silniejszą. Tak samo, aby dobrze funkcjonować i cieszyć się życiem (żeby nie powiedzieć o zdrowiu psychicznym), potrzebujemy obydwu układów. Jeśli czujemy, że za bardzo rozwinęliśmy jeden z nich, zawsze jest czas aby skupić się i na drugim. Szczęśliwie dzięki zjawisku neuroplastyczności mamy na to całe życie. 🙂

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Wpisz wyszukiwaną frazę

Podobał Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego newslettera.
Dostaniesz rabat na nasze kursy otwarte, dostęp do niepublikowanych materiałów, oraz automatyczną informacje o nowych postach.
Praktyka - Mindfulness w Warszawie