Depresja w firmie

Zapraszamy Cię do lektury naszego artykułu dotyczącego depresji w świecie pracy, publikowanego na łamach marcowego „Personelu i Zarządzania”. „Personel” jest najbardziej znanym polskim czasopismem zajmującym się problematyką zarządzania zasobami ludzkimi. Tematem przewodnim marcowego numeru były toksyczne organizacje.

Depresja nie jest najczęściej poruszanym tematem na konferencjach związanych z obszarem zarządzania ludzkiego. Gdy samemu pracowałem w obszarze HR nie pamiętam, żeby kiedykolwiek ten temat pojawiał się na tapecie rozmów, programów  prozdrowotnych, lub inicjatyw wdrażanych przez dział HR. Dzisiaj całe szczęście zaczyna się to powoli zmieniać. Zmiana ta jest konieczna, bo według badań WHO (World Health Organisation) do 2020 roku depresja będzie drugim najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie.

Depresja nie kończy się w momencie wejścia do pracy i odbicia karty. Nie zaczyna się gdy opuszczamy pracę. Dlatego nie zauważanie jej w kontekście pracowników, to trochę tak jak zamiatanie pod dywan i wierzenie, że w jakiś cudowny sposób brud zniknie przez samo ukrycie go przed naszym wzrokiem. W pewien sposób jest to zrozumiałe. Depresja, czy każdy inny temat związany ze zdrowiem, to obszar prywatności każdego pracownika, którym może, choć wcale nie musi dzielić się z pracodawcą. Z drugiej strony firma, powinna być zainteresowana tym obszarem. W warunkach gdy każda z pracujących na etacie osób poświęca swojemu pracodawcy lub pracodawcom jedną trzecią swojego życia – należy to według mnie do konieczności.

Dobrej lektury…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Wpisz wyszukiwaną frazę

Podobał Ci się artykuł?
Zapisz się do newslettera
zdrowie w firmieO TRYBIE BYCIA